| FrostYGamingGG a întrebat:

Am 23 ani, 1, 76,60 kg, probabil ectomorf. Tocmai m-am apucat de sala de vreo 2 saptamani si vreau sa iau ceva suplimente sa pun MASA MUSCULARA+energie datorita faptului ca lucrez 8/h zi, 3 schkmburi(raman la 60kg 4ever), merg de 3x pe saptamana la sala.Nu pot pune masa musculara nicicum...de aceea m-am gandit ca am nevoie de ceva suplimente+energy sa pot da randament cat de cat la sala dupa servici.
Bugetul meu este de 150 lei/luna. Nu ma pot hotara intre astea 2 GIGANT PRO MASS sau CREATINE PRO MASS, una are mai multe proteine iar cealalta mai multa creatina.Chiar nu stiu ce sa fac si cu care sa incep happy Multumesc si astept raspunsul vostru.

Răspuns Câştigător
| AlexGabbay a răspuns:

Il sustin pe JackDurden, alimentatia este baza, dar suplimentele te ajuta enorm.Este foarte recomandata o cupa de concentrat proteic dupa anrenament, pentru ca te ajuta sa refacii tesuturile musculare mai repede.Iar ca creatina, corpul produce in jur de 2 g de creatina pe zi, care este cam insuficienta, ca sa iei cata iti trebuie ar trebui sa mananci cateva kg de peste/vita ceea ce este enorm, asa ca mai bine iei o cupa mica de creatina.Intai fii atent la alimentatie, vezi cate calorii si cate g de proteina mananci si aduna caloriile cu cate 50/100 iar proteinele vezi si tu cu cat, pana ajungi la 2500/3000 de calorii si 100/120g de proteina, cum a spus jack.Eu personal iti recomand creatina, este ieftina, in jur de 50 de lei, chiar o sa cresti in forta si masa, numai ca, daca te lasi o sa tii se mai duca din ea, dar nu toata.Iti recomand doar creatina, nu un supliment ce contine si creatina.Eu personal iau doar proteina, creatina si vitamine(pentru ca nu ma omor cu fructele/legumele), si un termogenic in perioada de definire.

1 răspuns:
| JackDurden a răspuns:

Nu faci nimic cu suplimentele, e o strategie de marcheting faza cu shake-ul de dupa antrenament.
Ca sa pui masa trebuie sa mananci 2500-3000 de calorii pe zi dintre care 100-120 grame de proteine.
Acei 150 de lei vor fi mai bine folositi pe carne, oua, branza decat pe suplimente.