| soaitamarius a întrebat:

Am avut 4 pesti(2 guppy si doi xifo) si astazi am ramas cu 2 care cred ca o sa moara si ei. Cine poate sa-mi spuna de ce au murit? simptomele sunt: culoarea lor s-a facut de o noanta de albastru inchis, inot pe fundu acvariului(cu mici excepti cand se ridica sus si inuata cu viteza, un fel de turbare), dat peste cap si cateodata inoata pe o parte

Răspuns Câştigător
| BCoMichael a răspuns:

Asta nu e o boala ci este rezultatul clorului ridicat din apa! Asta se intampla des pestilor de acvariu datorita conductelor de apa publice cu o cantitate ridicata de clor pentru dezinfectiewinking Sfaturi: Cand l-e schimbi apa pune cu 2 sau 3 zile inainte apa in cateva sticle goale si curate! Apa grea incarcata si rezidurile se vor depune pe fund iar cea de la suprafata va fi curata si numai buna! pentru asta trebuie sa nu pui si apa de pe fund in acvariu!
Exista produse pentru neutralizarea clorului in pet shop-uri disponibile in limita stocului! Bafta mare FUNDA? happy