| MilkshakeShake a întrebat:

Am cumparat recent niste pestisori si am o problema. am luat 3 sanitari mici mici,dar dragalsi, iar unul din ei de vreo 2 zile se tot intoarte pe spate deasupra ca si cand ar fi mort. Chiar m-am speriat ca a murit ca nu misca si cand am vrut sa il scot a tasnit inapoi pe fundul acvariului. Dar mereu patesc asta sta asa pe spate, apoi inoata putin iar se ridica si sta pe spate. Oare care e problema?

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ori face pe mortul ceea ce este absurd, ori e bolnav si cel mai sigur va muri.
Eu cand ma duc la pescuit de pastravi (mititei cam 50-100 grame unu) ii pun intro galeata mare plina cu apa din rau si si eu patesc ca primi pesti care mor sa stea cu burta in sus iar cand pun mana pe ei sa inoate repede prin galeata, si asa am ajuns la parerea ca va muri, nu te speria este o chestie normala naturala, asta e, uni mor pentru ca alti sa se nasca.

| Doctorfishadi a răspuns (pentru anonim_4396):

Acvaristica este o chestiune mai dificila decat pescuitul! Aici trebuie sa tii pesti vi cativa ani, nu 2 ore intr-o galeata.Dar in mare este ok ce i-ai zis.

| Doctorfishadi a răspuns:

Nu ii ingrijesti cum trebuie! Eu sunt acvarist cauta-ma aici, imi lasi o cerere de prietenie si un mesaj! https://www.facebook.com/adrianmarius.marin.3

| Doctorfishadi a răspuns:

Sa iti spun asa, in mare ar fi urmatoarele chestiuni de baza!:1.Acvariul se cicleaza mai intai! Nu se populeaza imediat cu pesti! Ciclarea inseamna fenomenul de aparitie al bacteriilor bune, fara ele apa s-ar deteriora.Ca sa intelegi, intr-un acvariu nou amenajat, bacteriile sunt aproape inexistente, din aceasta cauza cand bagi din prima pestii, acestia produc deseuri care deterioreaza apa.Bacteriile se hranesc cu produsii excrementelor pestilor si vietuitoarelor din acvariu, adica amoniac, nitriti, nitrati.Dar ca acestea sa se formeze au nevoie de timp.Asa ca specialistii pornesc acvariul fara pesti, adica pui apa, plante naturale, pornesti aparatura si astepti 2 saptamani fara sa bagi nimic! Apoi dupa aceste 2 saptamani acvariul ar trebui sa poata sa primeasca un numar mic de pesti.E, bagi mai intai prima transa, astepti inca 2 saptamani si ii bagi si pe restul.La sfarsitul ciclarii, inainte sa bagi vietati schimbi 5o la suta din apa. 2. Apa din acvariu in caz ca nu sti nu se schimba niciodata in totalitate, ci maxim 50 la suta saptamanal, recomandat ar fi 20 la suta. Operatia se face saptamanal pentru a pastra apa in parametrii, nu conteaza cat de curata pare, pentru ca din punct de vedere chimic, poate ceva merge prost. 3.Vezi sa ai o temperatura a apei de 25-26 grade celsius. 4.Cand introduci pesti noi in acvariu acestia trebuiesc aclimatizati! Iei punga in care vine pestele de la magazin, o pui in acvariul tau fara sa o desfaci, astepti 15-20 de minute ca apa pestilor din punga sa capete aceeasi temperatura cu cea din acvariul tau, apoi desfaci punga si torni incet, incet apa din acvariul tau in punga pestilor, dar incet! Cate un paharel mic la 5 minute.E,cand apa pe care o pui tu din acvariu a umplut punga,o scoti de acolo,iei langa tine o galeata si o strecuratoare sau mincioc acvaristic si prinzi pestii din punga,iar apa o arunci! Apa de la magazin poate contine boli si nu trenuie bagata in acvariul tau! Si bagi pestii in acvariu,asta inseamna aclimatizare! Daca nu ai facut asa,de aceea mor pestii,pentru ca in punga de la petshop ai alta temperatura,alti parametri chimici decat ai tu in apa acvariului! Neaclimatizat,pestele, in functie de cat de mare a fost diferenta dintre apa lui si a ta, va muri la cateva minute, ore sau zile! Daca diferetele de temperatura si parametrii chimici nu au fost mari, exista sansa sa supravietuiasca.Cam asta ar fi un minim de cunostinte cand incepi un acvariu.Pentru mai multe sfaturi si detalii, contacteaza-ma si hai sa stam de vorba! Eu ajut de placere multi membrii de aici si de pe forumuri dedicate, ajut si acvaristi cu experienta, nu numai incepatori.Bafta si sper sa ma contactezi, sau macar sa te documentezi mai bine pe net despre pesti, inainte sa ii iei.