| anonim_4396 a întrebat:

Am cumparat copilului un acvariu cu doi pestisori. Am inteles ca trebuie sa le dau de doua ori pe zi sa manance. Dar nu stiu cat.Va multumesc pentru ajutor.

8 răspunsuri:
daniela
| daniela a răspuns:

Cat pui sare pe o rosie. Si bine ar fi sa-i cumperi si un peste sanitar care nu costa foarte mult si face "curatenie" in acvariu

Shin
| Shin a răspuns:

Eu zic sa intri pe un forum de specialitate si sa te documentezi mai bine. Sa ai pestisori implica mai mult decat sa le dai de 2 ori mancare pe zi.
Numai bine, Shin.

Shin
| Shin a răspuns:

Eu zic sa intri pe un forum de specialitate si sa te documentezi mai bine. Sa ai pestisori implica mai mult decat sa le dai de 2 ori mancare pe zi.
Numai bine, Shin.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Destul de putin ...altfel ei manaca tot, pana crapa, la propriu!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In primul rand, ce specie sunt? Viviparii (guppy, xiphorii)nu sunt asa pretentiosi la mancare, o duc bine-mersi cu fulgi din comert. Carasii aurii au nevoie de o hrana mai variata (in special vegetala-exista hrana pe baza de spirulina, pot manca frunze de salata oparita, mazare fiarta si decorticata...).
Mancarea neconsumata ramane pe fund si se descompune (putrezeste).
Daca ai un bazin rezonabil de mare (acvaristii spun, ca regula generala, 1 l apa/1 cm peste laughingsi o filtrare corespunzatoare, nu e chiar groaznic daca le pui mai multa mancare. Daca nu, si daca ai in schimb plante, da-le mai putin.
De regula pestii ar trebui sa consume mancarea in 1-3 minute.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Inainte sa, aduci pesti intr-un bazin, trebuie mai intai sa setezi parametrii bazinului, aici ma refer la calitatea apei, substratul folosit pentru cresterea plantelor, tipul de plante( plante cu necitati mici, medii si ridicate), lumina necesare, care e aproximatix 1 lumen/ litru, sistemul de filtrare, care trebuie sa fie in functie de litrajul bazinului tau.
Timp de 3-4 saptamani, urmeaza schimburi dese de apa, teste pentru a verifica, calitatea apei si parametrii acesteia.
Dupa aceasta perioada se vor aduce pesti, rezistenti care vor fii folositi pe post de "cobai" pentru a verifica starea bazinului si calitatea apei in care vor locui ceilalti locatari

Iti urez apa limpede si pesti cat am sanatosi

Ps. exista pe net cu o cautare cu sfantul gogu, siteuri de specialitate care te vor ghida pas cu pas in setarea bazinului.

| clara a răspuns:

Pe langa faptul ca nu trebuie sa le pui prea multa mancare si sa-ti cumperi un sanitar, nu uita sa le schimbi apa cel putin 1 data pe saptamana si ar fi bine daca ti-ai lua si un "oxigenator" (au nevoie sa le oxigenezi apa - mie imi mureau pe capete...pana am aflat cauza).

| emin3mcosmin a răspuns:

Umpik nu foarte mult cam cat sa o manance in 2 min...cam cat pui sare pe o rosie... vb lui danielahappy