| pleyermike a întrebat:

Am cumparat iepure cap de leu,ce alimente consuma, cineva mi a spus ca doar porumb si grau, ca moare de la morcovi si din astea legume

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Porumb si din legume dai numai frunzele.dar cel mai tare si cel mai tare unui iepure ii place lucerna.O gasesti acum la orice ferma agricola, balotata.Cred ca un balot costa in jur de 10 lei. Poate si mai ieftin. Sa nu ii dai legume apoase, zemoase.

| pleyermike explică (pentru anonim_4396):

Deci la iepurii cap de leu nu pot sa le dau morcovi si din astea?

| anonim_4396 a răspuns (pentru pleyermike):

Le dai dar nu in exces.Acum nu se mai gasesc frunze de morcov deci treci la nutret de iarna, porumb si lucerna. mai cate un morcov crud dar nu mereu.Nu iei 5 kg de morcovi de la piata si ii dai in fiecare zi.Cate unul doi la doua zile. Daca poti face rost de baloti de lucerna de undeva sa ai pe perioada iernii ar fi ok.E cel mai bun nutret pentru iepuri de orice fel.