| MJ4everkingofpop a întrebat:

Imi puteti spune niste lucruri pe care le mananca iepurii?
Eu le dau doar porumb, grau si morcovi( uneori le mai cumpar de la pet shop boabe pentru iepuri)...
Imi puteti scrie niste legume si fructe pe care le pot manca si cateva care nu am voie sa le dau?
Fundawinking

Răspuns Câştigător
| Hermaniona a răspuns:

-Legumele se dau in cantitati moderate(nu prea mult).
Legume care au voie:
morcovi - in cantitati mici deoarece e considerat dulce
dovlecei
sfecla rosie si sfecla de zahar in cantitati mici
ridichi
marar
patrunjel
leustean
frunze de conopida
gulii
napi
castravete
ardei gras
telina
spanac
Legume care NU au voie(in cantitati mai mari sau date des pot cauza neplaceri, dar se poate intampla si in cantitati mici daca iepurasul e mai sensibil):
varza
salata
brocoli
conopida
cartofi
-Fructe care au voie: toate cu exceptia citricelor si a alunelor. NU au voie citrice.
Se mai discuta ca nu ar avea voie fructe care au samburi cu exceptia marului(aveti grija totusi la seminte care sunt toxice). De ex: prune, caise, piersici, nectarine etc
Eu le-am dat la ai mei prune, nectarine si pere care le plac cel mai mult si nu au avut probleme. Acum nu stiu ce sa zic. Se gasesc pe net si ca au voie si ca nu au voie asa ca nu stiu ce sa zic.
Fructele se ofera mai rar fiind bogate in zahar, duc la obezitate si mai pot deregla sistemul digestiv.
-Intre mese se mai poate oferi paine uscata care este o nebunie pentru ei.

eu am avut iepuri, iar acum am porcusori de guineea
NU UITA! iepurii trebuie sa aiba in permanenta ap si fan
funda?

| Negoiu a răspuns (pentru Hermaniona):

Ai primit destule sfaturi cat iepurasii tai sa nu aiba neplaceri si sa fi bine ingrijiti! Ce mai pot eu sa iti spun este sa-i feresti de umezeala (sa aiba in permanenta asternutul uscat) altfel ii paste coccidioza! Galisanul ii ajuta mult preventiv, intra pe site-urile crescatorilor de iepuri, eu care am crescut iepuri, stiu ca le administram cate o pastiluta fortat pe gat, cam trei zile la rand.Cate o bucatica de sfecla de zahar, daca ai de unde sa o procuri, le place mult...

| Negoiu a răspuns (pentru Negoiu):

Din graba am uitat sa-ti reamintesc sa nu atingi niciodata brutal urechile iepurasului si NICIODATA sa nu-l tragi de urechi! Sunt foarte sensibili! Daca e nevoie sa fie transportati, ii prinzi de blana in dreptul gatului (deasupra, bineinteles) si ii ridici, nu patesc nimic!

10 răspunsuri:
| ioana21S a răspuns:

Buna...La baza stau apa si fanul care trebuie sa le aiba in permanenta,
ai mei papa si varza, mere, arahide nesarate.

| marmotavorbareatza a răspuns:

Varza

| Totulsprebine a răspuns:

Morcovii sunt la baza.

| Catinca191 a răspuns:

Coji de cartofi, mere, morcovi, varza happy etc.

| Catinca191 a răspuns:

Morcovi, varza, coji de cartofi, mere happy! Am si eu doi iepurasi mici, si cam astea le dau big grin!

| MJ4everkingofpop explică (pentru Catinca191):

Eu am auzit ca, cojile de cartofi sunt toxice pentru ei...mie chiar mi-a murit unul din cauza asta.

| SpeeDyDyCy a răspuns:

Un iepure de casa are nevoie de o hrana bogata in vitamine, proteine, calciu si minerale. Pentru a avea un animal sanatos si vioi asigura-i o hrana cat mai variata si proaspata.
Ii poti da ca manance mere, pere, banane(doar ocazional) portocale piersici ca fructe iar ca legume salata patrunjel broccoli spanac frunze de papadie telina sfecla gulie castravete dovleac!
Acestea sunt unele din fructele si legumele care un iepure le poate manca si degera usor dar ai grija cand ii dai banane sa nu ii dai prea multa laughing

| Jitariu_Beatris_1997 a răspuns (pentru SpeeDyDyCy):

Poti da portocale la iepuri?