| Daria2610 a întrebat:

Am cumpărat un perus si când deschid usa de la camera sare ca nebunul prin cușca si se sperie.
Si cânta toată ziua. Cred ca e speriat pentru ca nu il am de mult, dar ce sa fac sa se acomodeze mai repede cu mine? Vreau un răspuns rapid va rog!

2 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Da, face asa ca inca nu e obisnuit. Incearca cateva zile sa nu faci miscari prea bruste in jurul lui, apropie-te de colivie, dar nu foarte mult, si vorbeste-i frumos pe un ton jos. Undeva in jur de 5 zile ar trebui deja sa se invete binisor cu voi si casa.

| Ale8956 a răspuns:

El face asa pentru ca a fost luat de langa prieteni si acum este singurel si este normal sa fie speriat mai ales daca l-ai luat recent.Pentru ca el sa aiba incredere in tine vorbeste frumos cu el, alinta-l, dar nu te apropia foarte mult de colivie pentru ca se va speria, treptat, cu fiecare zi ce trece apropie-te din ce in ce mai mult si arata-i ca nu are de ce sa se teama de tine, ca sa se obisnuiasca mai mult cu tine schimba-i doar tu apa sau mancarea. Apropo cumpara-i o jucarioara sa nu se simta singur.