| anonim_4396 a întrebat:

Bună,

Acum cateva ore mi-am luat un peruş. Pe la ora 16, şi de atunci nu mananca nu bea apa deloc. I+am luat miei, morcov, banana, mar. Nu vrea de nicio culoare să mănânce. Am aşezat-o în cuşcă, lângă calculator. Si se uită in continuu in monitor, iar când il închid incepe sa ţipe. Acum stă linistit.
Cum să îl fac să se acomodeze cu mine? când bag mâna la ea in cuşca se zbate uneori, uneori ma lasa sa pun mâna pe ea. Nu stă deloc altundeva decât pe cerculeţul acela din colivie cocoţata acolo.
Este micuţă, are in jur de vreo cateva luni, 3-5 luni. Vreau sa o dresez ssă stea pe mâna mea, si sa manance, cum fac asta?;-s:-s:-ss

Răspuns Câştigător
Shin
| Shin a răspuns:

Las-o sa se acomodeze cu noua locuinta cateva zile happy Poti sa-i iei un partener dar din acel moment nu o sa iti mai dea atat de multa atentie tie. Daca sti ca poti sa-i acorzi multa atentie, sa te joci mult cu ea si sa nu o lasi sa fie singura, atunci iti recomand sa nu-i iei un partener. Dar daca nu poti sa-i aloci mult timp in fiecare zi, mai bine iti mai iei un perus ca sa aiba cu cine sa stea.

Numai bine, Shinwinking

3 răspunsuri:
| anka a răspuns:

Perusii nu pot sta singuri de aceea te sfatuiesc sa ii cumperi o pereche. Are nevoie de acomodare deci nu o stresa de la inceput. Nici noi oamenii nu ne simtim bine de la inceput intr-un loc strain.

| Elena1234456 a răspuns:

Mai bine o lasi sa se linisteasca putin, si ii lasi mancarea in cusca. El se va obisnui cu prezenta ta in casa si apii te va accepta big grin>

| foamea a răspuns:

Este o intrebare te timp...trebuie sa se acomodeze in noua locuinta si sa petreci mai mult tipm cu ea sau el...