| GhostKnight a întrebat:

Am o mare problema in legatura cu un hamster,deci ieri am fost cu tata la pet shop si mi-am cumparat un hamster mic(pui)i-am luat talas,mancare tot cei trebuie.M-am jucat cu el in ziua aceea dar parca lui nu-i placea de mine adica nu statea deloc linistit si in cusca nu stiu cum a reusit dea scapat, In cusca vroia sa scape, nu statea nici o clipa neclintit...In seara aceia eu si parintii mei am adormit pe la ora 12, la ora aia hamsterul era in cusca. Dimineata m-a trezit mama pe la ora 6 spunandu-mi ca nu mai este hamsterul in cusca, eu m-am speriat rau stiind ca prin casa mea umbla un rozator.La mine in camera la mine, am un pat gigantic ocupa jumate de camera si azi dimineata mi s-a parut cal vad intr-un loc stramt unde puteam sa ajung cu usurinta dar cand l-am vazut m-am dus repede la mama si i-am spus ca l-am vazut...cand ajunsesem acolo nu mai era.Si acum plang dupa el si ma simt rau tot imi spun in gand ca mai bine la-s fi lasat la petshop langa ceilalti, ma simt vinovat.Am pus mancare pe la intrarile sub pat adica acolo unde punem pungi si chesti dastea.Sub pat e plin de pungi si nu pot sa-l vad unde este.Va rog ajutor urgent dau funda crying((
P.S hamsterul e nou aici si ii e frica de mine asa ca nu prea cred co sa iasa de acolo crying(((

Răspuns Câştigător
| AleeAleexandra a răspuns:

Stiu cum e, am avut si eu aceasta problema.trebuie doar sa astepti putin pana il gasesti, iar and il vezi trebuie sa-l prinzi tu repede, sau daca ii este frica sa il iei c altceva si-ti mai dau un sfat.Fa un-doua minute liniste in casa.Sigur se va auzi un fosnet la un momentdat si atunci il vei gasi cu usurinta si in tot acest timp supravegeaza toata casa.Si sa nu-ti mai para rau ca oricum il gasesti, unde poate sa plece, e undeva in casa.^-^
Hamsterul meu l-am gasit dupa dulap, pentru ca am facut liniste si la-am auzit fcand zgomot.
Sper sa-l gasesti!

8 răspunsuri:
| sonya a răspuns:

Buna,

Eu le dadeam drumul hamsterilor mei prin casa si apoi ii prindeam si ii puneam la loc. Ii lasam liberi ca sa aiba mult spatiu.

Nu trebuie sa te simti vinovata cu nimic. Asta este natura lor de a nu fi linistiti si o sa dureze putin pana se obisnuiesc cu noua locatie. Totusi, este o problema daca a reusit sa scape din cusca.

Trebuie sa vezi ce s-a intamplat si sa faci in asa fel incat sa nu se mai intample a doua oara. Indicat ar fi sa iei un acvariu. La unele custi, barele sunt mai rare si ei se strecoara printre ele, mai ales daca sunt hamsteri pitici si pui.happy

Ca sa il prinzi, fa liniste in casa si stai cu urechile ciulite. Ei sunt foarte destepti si se duc in locul unde este apa. O sa iti roada prin casa pe unde a fost. Atunci cand il vezi, nu sari direct pe el sa il prinzi. Urmareste-l, cheama-l la tine (sa ai putina mancare in mana), iar parintii tai sa se aseze in cealalta parte.

Cand e sub pat, stai tu intr-o parte, tatal in alta si mama in cealalta si apoi faceti putin galagie sa il speriati, iar el va iesi. Cand iese incercati sa il prindeti, sa faceti ca un zid sa nu se poata strecura.

Sa ne tii la curent.
Pa.

| GhostKnight explică (pentru sonya):

Exact cusca din aia am avut cu bari si prima oara a incercat sa iasa printre gratii dar l-am pus la loc.Si nu nu se mai aude nici un sunet prin casa.Multumesc pentru toate raspunsurile!

| sonya a răspuns (pentru GhostKnight):

Ma bucur ca l-ai gasit. Inseamna ca e cusca mare cu bare rare si iese pe acolo. Sa stii ca va mai fugi daca nu ii cumperi un acvariu sau o alta cusca.happy

Pa.

| Sup3rN0va a răspuns:

Nu-i este frica asa sunt toti hamsterii la inceput cu timpu se va obisnuii cu tine chiar o sa vina la tine spre exemplu al meu cand bag mana in cusca vine si ma lingelaughing si la inceput nu ma lasa sa-l ating o clipa si acum e dresat.I-am dat drumu prin balcon si cand ai dau mancare vine la mine.
Deci atragel cu cascaval, branza sau ardei ceva sa miroasa sa-l atraga.Si poti face o capcana sa-l prinzi acea cu galeata e ce-a mai usoara de realizat.
Niste scari din carti sa duca la galeata sau ce ai sa fie adanc si pui mancare inauntru si cand se va urca se va duce jos si nu va mai putea iesihappy.
Si tinel intr-un loc sigur sa nu-ti mai scape si pune-i si o rotitza.

| GhostKnight explică:

L-am gasitt! YEEE big grinDD...eu ma jucam pe calculator si el iesise de sub pat si s-a dus in sufragerie si acolo era tata care se uita la televizor si l-a vazut, l-a luat mi l-a adus si eu am fost asa de fericit ca il pot vedea din nou big grin Multumesc!

| AleeAleexandra a răspuns:

Si probabil daca e zi el doarme undeva ascuns.Deobice sunt mai activi noapte.

| GhostKnight explică (pentru AleeAleexandra):

Ai avut dreaptate pentru ca eu cred ca, cand ma jucam pe calculator (ziua) el dormea sub pat iar seara a iesit happy

| Mihaela2001 a răspuns:

O vai. eu zic ca acolo unde l-ai vazut sa pui niste mancare de care ai vazut cai place si daca poti fa un fel de capcana din care sa nu poata iesi si las-o acolo o zi. nu am hamster dar un pic de ingienozitate nu strica. sper sal gasesti chiar daca nu cu ideea mea