| alexa6808 a întrebat:

Am doar 16 ani si octombrie fac 17 vreau sa ma angajez pe timp de vacanta la o firma de croitorie, am voie, adica o sa ma ia d la anii astia?

Răspuns Câştigător
| DariaSofia95 a răspuns:

Normal nu ai voie, dar daca o sa te angajeze o sa lucrezi "la negru" adica fara carte de munca pentru ca inca esti minora. multi angajatori nu prea angajeaza pe perioada verii mai ales daca nu te pricepi in ceea ce faci. sfatul meu este sa mergi in locul in care vrei sa te angajezi impreuna cu un adult, (de preferat mama ta-vei inspira mai multa incredere), si eventual daca angajatorul are indoieli in ceea ce te priveste sa-i ceri sa te supauna la o proba pentru a se convinge.
p.s - e ilegal sa lucrezi "la negru". sunt niste sanctiuni pentru asta, nu stiu sigur care anume dar e ilegal.
fundaaaaa te rogg!:*:**:*

2 răspunsuri:
| aneta a răspuns:

De la 16 ani te poate angaja cu jumatate de norma, eu asa stiam

| andreybcl96 a răspuns:

Ai voie sa lucrezi, cu contract nici decum la negru, te poti angaja de la varsta de 15 ani cu contract CU ACORDUL PARINTILOR si programul sa nu depaseasca 6 ore pe zi parca. nu ai voie ore suplimentare, nu ai voie sa lucrezi in ture de noapte, iar de la 16 ani nu mai trebuie acordul parintilor si am impresia ca acelasi lucru este cu tura de noapte, 6 ore pe zi... bine asa zice legea daca tu te intelegi cu seful pentru o suma mai maricica sa stai in loc de 6 ore 8-10 ore depinde cum ai si tu timp si cum vrea si el... nu este nici o problema