| Sabiina a întrebat:

Am doi pesti beta, un mascul si o femela pe care i-am pus intr-un bol si nu stiu daca sa acopar bolul sau nu. Pestii beta sar din apa? Multumesc! happy

Răspuns Câştigător
| LaughOutLoud a răspuns:

Daca sunt mascul si femela si se suporta ai noroc.Numai ca ma tem pentru tine sa nu il gasesti int-o dimineata pe unul din ei cu coada rupta.Cat despre bol e in regula sa ii tii asa.Dar sa nu acoperi bolul pentru ca dupa cum ai zis nu e nevoie de filtru ei ies singuri la suprafata sa i-a apa.Sa iti traiasca.

| Sabiina explică (pentru LaughOutLoud):

Dar daca se vor bate se vede de la inceput? Adica acum [e prima zi] nu mi se pare ca nu se suporta. Se mai apropie din cand in cand unul de altul si stau cumva lipiti fara sa faca nimic. E posibil ca in timpul noptii sau cumva sa se bata? :-s

| LaughOutLoud a răspuns (pentru Sabiina):

Pai daca sunt mascul si femela si zici ca sunt apropiati dar nu isi fac nimic s-ar putea sa avem nepoteiilaughing)...dar daca sunt 2 masculi atunci s-ar putea sa se bata la noapte

| Sabiina explică (pentru LaughOutLoud):

Sunt mascul si femela, dar cred ca sunt inca pui si am inteles ca pentru imperechere trebuie sa-i pun intr-un acvariu mai mare. laughing. Si as mai avea o intrebare daca stii sa-mi raspunzi. De cate ori pe zi sa le dau de mancare? Am uitat sa intreb la magazin thinking

| LaughOutLoud a răspuns (pentru Sabiina):

O singura data si nu trebuie sa le dai mult.Pai sa iti traiasca pestisorii.Eu cand am intrebat de femela mi-au zis ca nu aduc femele la vanzare.Hmm.O sa mai caut.

| Sabiina explică (pentru LaughOutLoud):

Ok mersi mult :*. Sper sa gasesti si tu pestisorul pe care ti-l doresti. big grin

| LaughOutLoud a răspuns (pentru Sabiina):

Daca mai ai intrebari poti sa imi lasi mesaje private.

13 răspunsuri:
| Alexandru98 a răspuns:

Pune-i în acvarii diferite

| MrAnonymus a răspuns:

Nu trebuie acoperiti pentru ca vor muri.

| broxi a răspuns:

Și, mai ales, NU poti tine 2 beta in același acvariu. Se vor omorî.

| Sabiina explică (pentru broxi):

Chiar daca sunt femela si mascul? Stiam ca doar masculii se bat.

| broxi a răspuns (pentru Sabiina):

Chiar și atunci. Sunt o rasă care nu suportă mai mulți indivizi din rasa lui în acvariu happy

| MorcovuNud a răspuns:

Salut, deci in primul rand... in bol nu e chiaar indicat, mai de graba in accvariu, NU trebuie sa acoperi pentru ca ei respira si oxigen, exista plase speciale de pesti pentru Accvari sau boluri... si ar trebui sa ai filtru pentru pesti care mai da oxigen in apa si care curata accvariu!
Funda daca ti-am fost de ajutorwinking

| Sabiina explică (pentru MorcovuNud):

Pai mi s-a spus la magazin ca pot trai in spatii mai mici, ca un bol. Bolul nu e foarte mic. e cam 1-2 l. Si nu e nevoie neaparat de filtru din ala. thinking