| d`ora a întrebat:

Am incercat un proiect de pe Youtube pentru a face incaltaminte... ceva simplut din carpa. Insa, acum am ajuns la partea talpii si nu stiu cum sa o fac. Gasesc sa cumpar doar talpa? O pot face acasa? Din ce si cum se intareste? Cred ca mai simplu o cumpar, dar de unde?

1 răspuns:
| FreddieM a răspuns:

Aveam si eu aceasta indeletnicire candva, coseam si fabricam espadrile sau alte tipuri de incaltari personalizate din diverse materiale, ba chiar faine. Nu stiu daca se potriveste tipului tau de incaltaminte, dar pot sa-ti sugerez cum faceam eu.
Dupa ce construiam (coseam) complet papucul, care avea si un bord ca si un snur, il lipeam cu adeziv pe un tip de material de 15 mm, un fel de guma ca buretul, ca era moale cand calcam pe el, apoi decupam forma talpii. Cauta pe net ceva asemanator, tip, tapet pentru fitness, sau vezi tu ceva asemanator. Oricum procedura functioneaza foarte bine, am avut rezultate excelente
Sper sa te ajute povestea mea, succes.