| maryse123 a întrebat:

Am nevoie de ajutor la o intrebare : trei personaje din povesti sau texte citite care au calatorit prin Egipt si un pericol sau situatie dificila prin care au trecut acestia. Dau fundita.

2 răspunsuri:
| Parmalat a răspuns:

Moise (profet al Islamului si al Crestinismului) - armata faraonului Egiptului il urmarea si vroia sa-l ucida
Sultanul Selim I (intai) al Imperiului Otoman - a purtat razboi impotriva dinastiei mamelucilor care se afla la conducerea Egiptului intre 1515 si 1517
Ayman Al-Zawahiri (adjunctul lui Osama bin Laden, in prezent comandantul Al-Qaeda) - a fost arestat si s-a aflat in pericol de moarte in inchisoare in Egipt, banuit fiind ca a participat la asasinarea presedintelui Anwar El-Sadat in 1981

| Parmalat a răspuns:

Daca te intreaba din ce texte sunt personajele:
Moise - Coranul si Biblia
Sultanul Selim I - "The Ottoman Empire, 1300-1650: The Structure of Power" scrisa de Colin Imber
Ayman Al-Zawahiri - "Al Qaeda: Brotherhood of Terror" scrisa de Paul L. Williams