| loundy a întrebat:

Am nevoie de ajutor! Vreau sa imi iau un catel, dar nu stiu ce rasa. Sunt exclusi cei de talie pitica. M-am gandit la huski, stie cineva cam cat costa un pui si de unde pot sa il iau? Daca nu ce rase sunt recomandate pentru apartament?

9 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Rasa mea preferata este - Cavalier King Charles Spaniel. Acesti caini sunt ideali pentru viata in apartament, dar si la casa. Dupa parerea mea, sunt cei mai dragalasi, inteligenti si frumosi caini din rasele de talie mica. Nu au o blana foarte lunga, asa ca n-o sa fie casa plina de par, nu sunt foarte galagiosi, sunt ascultatori si nu se uratesc la maturitate. Aici poti sa vezi sute de poze cu acesti caini de exceptie, ca sa-ti faci o parere: http://photobucket.com/images/cavalier%20king%20charles%20spaniel/ , iar aici ai un video cu si despre Cavalier King Charles Spanieli: http://www.youtube.com/watch?v=ave3YP77vhU .

| psiholoaga a răspuns:

Pentru apartament nu sunt recomandate rasele mari, deci nici huski. Gandeste-te ca huski e un caine activ, obisnuit sa alerge, sa depuna efort si sa fie in preajma oamenilor tot timpul. Sufera cand e lasat singur si, pe deasupra, inchis in apartament. Si eu am aceeasi dilema: cainii mici sunt dependenti de stapani si plang tare cand sunt lasati singuri, cainii mari sunt greu de tinut la apartament (ca sa nu mai spunem cat costa sa le iei mancarea). Ia-ti un Pinscher, e independent, inteligent, are parul scurt, asa ca nu o sa-ti dai duhul adunand blana de pe covoare. Sau un ogar, tot cu par scurt. Un huski costa cam 250 Euro. Un pinscher cam 200, un ogar cam 150-200 E. Mai cauta si tu pe net caini de talie mijlocie (zic eu sa iti iei) si putin activi. Si ogarul si pinscherul sunt activi, ai de iesit cu ei la alergat.

| 96SeB96 a răspuns (pentru psiholoaga):

Poti tine orice caine in apartament atata timp cat ii oferi miscare zilnica si iubire. big grin

| Emeraude a răspuns:

Pai, pentru apartament eu as opta tot pentru cei "pitici", cum le spui tu. Eu am un yorkshire (peste cateva randuri iti voi povesti si despre husky big grin) si se potriveste intocmai unui apartament. Terrieri in special sunt niste caini foarte dragalasi, afectivi si fideli, dar si foarte jucausi, necesita multa atentie si afectivitate reciproca din partea stapanului. Acestia sunt cam la 500 euro, pretul minim. Poate creste, invers proportional cu marimea. Husky siberieni sunt niste caini foarte muncitori (daca stii, ei sunt cei care trag la sanie prin tinuturile inzapezite laughing, deci au nevoie de multa miscare, trebuie sa-i scoti cam de 3 ori pe zi afara si nici nu se potrivesc prea bine apartamentului, au multa energie si nevoie de spatiu!). Eu am un husky la parinti, dar ei stau la casa, spatiu foarte mare si deci se poate desfasura in voie. Sunt intr-adevar niste caini superbi ca aspect fizic! Sunt cuminti in general, in sensul ca indeplinesc oridenele stapanului, dar sunt foarte activi. Dar nu cred ca aspectul locului unde va fi crescut este atat de important... da, e un factor de luat in calcul, dar nu decisiv, important e sa-l iubesti si sa-i demonstrezi asta prin afectivitate, grija, sa-l scoti afara cat mai des... de exemplu, am o cunostinta care traieste cu un rottweiler intr-o garsoniera, dar ce-i drept e ca are un parc mare in spatele blocului si il scoate si de 4 ori pe zi ...In casa e cuminte, chiar lenes, dar cand iese afara alearga non-stop big grin. Un pui de husky costa in jur de 100 de euro, 200.
La cei de talie mica mai este avantajul ca ii poti invata sa faca la nisip, ca pisicile si astfel poti iesi doar o data pe zi cu el afara sau o data la doua zile.
Iti doresc succes si sper sa gasesti rasa potrivita!
Pa-pa!

| covexrobu a răspuns:

Eu am auzit de persoane care tin Mastino Napoletano in apartament. Depinde ce caine vrei si de cati ani ai. Eu personal mi-as lua un staffordshire bull-terrier sau un bull terrier. pentru ca au blana scurta si sunt de talie medie.

| fzcsm a răspuns:

Labrador, dar nu se potriveste in apartament!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu riscul de a-mi lua minusache de pe la toată lumea... dar de ce nu dai o şansă şi căţeilor din adăpost? Căţei de care lumea n-a avut timp sau şi-a bătut joc şi au fost aruncaţi în stradă. Sunt şi mari, sunt şi mici, sunt şi pui sunt şi adulţi, sunt şi corcituri sau chiar de rasă, gata deparazitaţi, vaccinaţi şi dornici de un nou stăpân care să le fie ultimul! Şi nu sunt atât de pretenţioşi ca cei "inbred". A... şi nici nu costă! My 2 cents.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Labrador sunt foarte inteligenti sau ciobansti germani sau huski si pretul cel mai mic este de 200 de euro si cam cel mai scump 400-500 de euro.Si eu am cam aceeiasi problema dar imi trebuie un catel de talie mica stau la bloc.

| Teooo a răspuns:

Eu ti-as recomanda un bichon frise...

Sunt mici(cand sunt puiuti, dar nici foarte mari la maturitate ), pufosi si foarte jucausi. Dar sunt si destul de scumpi...

Paaa :*:*