| ArianaArii02 a întrebat:

As vrea sa imi iau un caine si nu stiu ce rasa. sad Imi puteti recomanda cateva? Si sa imi spuneti cateva informatii despre rasa respectiva (comportament, pret, toaletare, hrana, etc ). As vrea de preferabil caini de talie medie/mare...winking
Eu m.am gandit la saint bernard despre care am citit ca se poate adapta intr-un apartament daca ii oferi zilnic miscare /plimbari.Sau samoyed care si el se poate adapta intr-un apartament,dar ma gandesc ca va fi o problema cu blana lui, ma ales in perioada de naparlire. M-am mai gandit si la malamut de alaska (rasa cu care e de acord toata famila) care si el se poate adapta intr-un apartament numai ca are nevoie de multa miscare. happy la cainii de talie medie doar la mops (pug) m-am gandit. Am citit ca ei sforaie dar asta nu ar fi o problema, dar am mai citit ca lasa destul de mult par. big grin De aceea as vrea sa primesc niste raspunsuri de la persoane cu experienta care au un caine. happy happy
Precizez ca stau la bloc sad
P.S. Puteti sa imi ziceti si alte rase, poate ma razgandesc big grin (vreau si informati despre rasa )
Nu am putut sa pun in categoria hobbies si pets

13 răspunsuri:
| Vanqu1sh a răspuns:

Kangal ( turc ): un caine de talie mare, superb, foarte puternic si loial( un pitbull killer in opinia mea ), usor de intretinut, de preferat sa ai spatiu pentru el, nu e pretentios la mancare, iubeste familia in general, nu doar stapanul, daca il scoti sa socializeze de mic cu alte animale atunci nu o sa ai probleme cand creste, este tolerant la durere, singurul lucru care nu am reusit sa il dezvat a fost sa maraie in prostie cand vine cineva necunoscut pe la mine si inca o chestie, nu se lasa dominat de alti caini. Cel mai important lucru este sa il dresezi mai ales daca este mascul ( nu e agresiv daca nu il dresezi dar nu prea ai cum sa il mai controlezi ).Am unul de 2 ani, 71 kg si 2 metri in 2 labe maroniu cu botul negru si urechi taiate big grin. IL ADOR!

Un alt caine de talie mare frumos este Dobermanul, deci daca este dresat bine iti jur ca este un caine spectaculos, deci e imposibil sa nu te indragostesti de el ( daca nu e dresat e mai prost decat noaptea ).

| ArianaArii02 explică (pentru Vanqu1sh):

In legatura cu kangalul, este un caine super extra mega dragut si adorabil cu mutrița lui, dar este cam mare pentru apartament cu toate ca am zis ca vreau un caine de talie medie/mare, el este gigant happy tinand cont ca stau intr-un apartament cu 3 camere. Si dobermanul este foarte dragut si chiar imi plac dobermani, dar este mai mult un caine de paza si poate avea apucaturi agresive. Poti sa imi spui mai multe despre rasele car le-am scries eu in intrebare, daca cuosti pe cineva care are una dintre acele rase si sti cum se comorta. Sau mi-ar mai place si golden retrieveru', dar e o problema mare in perioada de naparlire sad

| Vanqu1sh a răspuns (pentru ArianaArii02):

Pai femeie esti nebunaaaa? Te'ai gandit la un Saint Bernard care depaseste 100 kg si nu iei in considerare pe aia 2? laughing In natura lor orice caine indiferent de talie este agresiv fata de straini, chestia e ca cei de talie mare pot sa faca si mai mult rau, dar daca tu ai grija si ii dresezi si nu ii ti incuiati atunci nu ai probleme. Dar sa trecem la altele, cand eram mic ai mei aveau un Akita Inu, niciodata nu a marait la mine nu a latrat si ma suporta de cate ori il jigaream si crede'ma ca o faceam des din cate imi amintesc... din pacate a murit cand aveam 6 ani laughing De atunci nu am mai vazut la nimeni rasa aia dar taicame'o il pomeneste mai mereu cand vine vorba de caini si spune ca este o rasa speciala... Bafta in a alege :*!

| ArianaArii02 explică (pentru Vanqu1sh):

Pfff...iti garantez ca un saint bernard nu ajunge sa aiba peste 100 de kg doar daca are probleme cu sanatatea ( ii obez ). kangalu' la fel poate sa ajunga si el la peste 100 de kg la fel ca saint bernardu'. Deci, concluzia, gandeste si apoi vorbeste ..si,da! Saint bernardu' ii un caine urias dar daca te-ai uitat la filmu' bethoveen(nu stiu daca am scris corect, nu conteaza) ai fi vazut ca si el ii un saint bernard si nu i chiar asa urias. Era gras si avea marimea unui caine de talie medie spre mare, nu uriasa big grin

| Vanqu1sh a răspuns (pentru ArianaArii02):

Inceteaza, nu imi vorbii de filme, un Saint Bernard ajunge lejer la 100 de kg fara sa fie obez. In fine.

| ArianaArii02 explică (pentru Vanqu1sh):

Pana la 80-90 de kg maxim daca ajunge fara sa fie obezwinking

| crbogdan a răspuns:

Eu iti recomand pitbull sau amstaff, ei nu sunt agresivi cu stapanul, dar pot fi agresivi cu strainii.Blana este scurta, aspra, lucioasa

hrana speciala (uscata sau umeda) in functie de varsta, greutate, tale si bineinteles starea lui de sanatate.
Alimentatie:
carne de vita, pui, peste intotdeauna fierte sau fripte.
orez fiert si/sau arpacas.
supe de vita si de pui.
oase de vita fierte. (aveti grija la fierberea oaselor deoarece fierte in exces se vor aschia).

pui caine 2-3 luni = 4-5 mese pe zi
pui caine 4-5 luni = 3-4 mese pe zi
pui caine 5-6 luni = 3 mese pe zi
pui peste 6 luni = 3 mese pe zi
adulti = 2 – 1 mese pe zi.
Am multi prieteni care stau la bloc si au pitbull sau amstaf

| Andrrrraaaa a răspuns:

Bichon Havanez❤❤❤
foarte activ, iubitor de oameni, inteligent și afectuos. Havanezul față de alți câini din familia lui este acela că nu miroase și nu mușcă, este obișnuit cu viața bună și nu este de mirare, deoarece de secole acești câini răsfățați au fost întâlniți la familiile înstărite. Este un câine perfect pentru interior, are un program zilnic moderat de mișcare, dar se poate adapta la aproape toate mediile.Este un câine devotat și iubitor care face orice pentru a sta în preajma stăpânului. Este o rasă activă și nu îi place să fie lăsat singur și dorește tot timpul să fie în centrul atenției. Ceea ce este frumos la această rasă este faptul că pot fi dresați în casă, dar preferă un antrenament blând.
Inaltime 20.0 - 31.0 cm
Greutate 3.0 - 6.0 kg.

| ArianaArii02 explică (pentru Andrrrraaaa):

Mersi pentru sugestie, si o colega are si e foarte dragut, am iesit de multe ori cu el afarma, dar cred ca as vrea ceva mai mare sad happy

| Andrrrraaaa a răspuns (pentru ArianaArii02):

Okhappy Bafta in a gasi un caine pe placul tau!; 3

| ArianaArii02 explică (pentru Andrrrraaaa):

Mersi, oricum! happy love struck

| focut a răspuns:

Ciobanesc belgian, german sunt caini activi, protectori, jucausi inteligenti. husky, amstaf. din cei care i-ai enumerat tu as alege malamut de alaska.

| ArianaArii02 explică (pentru focut):

Crezi ca as putea tine in apartament un ciobanesc german/ berna, un malamut sau un boxer? big grin