| DoDo a întrebat:

Am niste intrebari.
1. Ce semnificatie are numele Alice?
2. Ce semnificatie are numele Alexandra?
3. Ce semnificatie are numele Bianca?
4. Ce semnificatia are numele Daria?
5Ce semnificatie are numele Dana?
6. Ce semnificatie are numele Denisa?
7. Ce semnificatie are numele Madalina?
8. Ce semnificatie are numele Razvan? Dar Mihaela?
fundita! Nu trebuie sa le spuneti pe toate.

Răspuns Câştigător
| Roxana6 a răspuns:

1.Semnificatia numelui Alice este una sincera.In limba germana semnificatia este de nobila.
2.Semnificatia numelui Alexandra vine de la Alexandros= protector al barbatilor/al oamenilor.
3.Semnificatia numelui Bianca este prenume feminin modern, destul de frecvent in zile noastre, Bianca este imprumutat pe cale culta din italiana, corespunazand adjectivului Bianco = alb.
4.Numele Daria isi are originea in vechea limba persana cu semnificatia de "cea care poseda bunuri, cea care mentine binele".
5.Semnificatia numelui Dana vine de la forma derivata de la masculinul Dan, Daniel= Dumezeu este judecatorul meu.
6.Semnificatia numelui Denisa vine de la varianta a frantuzescului Denise-adept al lui Dionysius.
7.Semnificatia numelui Madalina este originara din Magdala-sat biblic pe malul Marii Galilee.
8.Semnificatia numelui Razvan este Raz=inca o data si zvanti=a numi. Iar a numelui Mihaela este forma feminina (Michaela) derivata de la masculinul Mikael, nume de origine ebraica:cine este ca Dumnezeu? Cine se aseamana cu Jehova? Purtat de numeroase personaje biblice. Semnificatie religioasa:În cãrțile Vechiului Testament Arhanghelul Mihail este menționat ca ocrotitor al neamului lui Israel. În scrierile Noului Testament este descris drept învingãtor al rãului personificat într-un balaur. Dupã încreștinarea Imperiului Roman, a fost considerat patron al Sfântului Imperiu Roman, iar apoi patron al Germaniei. În bisericile creștine de tradiție occidentalã este sãrbãtorit pe 29 septembrie, iar în cele de tradiție orientalã pe 8 noiembrie.
Fundita plzzbatting eyelashes

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Aici: http://www.nume-copii.ro/ gasesti ce vrei. Numai bine!

| mihaela0205 a răspuns:

1.Alice-Sincera. In limba germana semnificatia este de nobila.
2.Alexandra-Alexandros= protector al barbatilor / al oamenilor
3.Bianca-Prenume feminin modern, destul de frecvent in zile noastre, Bianca este imprumuat pe cale culta din italiana, corespunazand adjectivului Bianco = alb
4. Daria-Numele Daria isi are originea in vechea limba persana cu semnificatia de "cel care poseda bunuri, cel care mentine binele".
5. Dana-Forma derivata de la masculinul Dan, Daniyel= Dumezeu este judecatorul meu
6.Denisa-Varianta a frantuzescului Denise- adept al lui Dionysius.
7.Madalina-Originara din Magdala- sat biblic pe malul Marii Galilee.
8.Razvan love struck -Raz= inca o data si zvanti= a numi.
9. Mihaela love struck -Forma feminina (Michaela) derivata de la masculinul Mikael, nume de origine ebraica: cine este ca Dumnezeu? Cine se aseamana cu Jehova? purtat de numeroase personaje biblice.

| Lorє๔คnค a răspuns:

1.Sincera.In limba germana semnificatia este de nobila.

http://www.nume-copii.ro/semnificatia-numelui-f-Alice.php

2.Provine de la numele grecesc Alexandros= protector al barbatilor / al oamenilor

http://www.nume-copii.ro/semnificatia-numelui-f-Alexandra.php

3.Bianca este imprumuat pe cale culta din italiana, corespunazand adjectivului Bianco = alb

http://www.nume-copii.ro/semnificatia-numelui-f-Bianca.php

4.Numele Daria isi are originea in vechea limba persana cu semnificatia de "cel care poseda bunuri, cel care mentine binele".

http://www.nume-copii.ro/semnificatia-numelui-f-Daria.php

5.Forma derivata de la masculinul Dan, Daniyel= Dumezeu este judecatorul meu

http://www.nume-copii.ro/semnificatia-numelui-f-Dana.php

6.Varianta a frantuzescului Denise- adept al lui Dionysius

http://www.nume-copii.ro/semnificatia-numelui-f-Denisa.php

7. Originara din Magdala- sat biblic pe malul Marii Galilee.

http://www.nume-copii.ro/semnificatia-numelui-f-Madalina.php

8.Provine de la cuvantul Raz= inca o data si zvanti= a numi.

http://www.nume-copii.ro/semnificatia-numelui-b-Razvan.php

Forma feminina (Michaela) derivata de la masculinul Mikael, nume de origine ebraica: cine este ca Dumnezeu? Cine se aseamana cu Jehova, purtat de numeroase personaje biblice.

http://www.nume-copii.ro/semnificatia-numelui-f-Mihaela.php

| AnemonaP a răspuns:

1.Sincera
2.Alexandros= protector al barbatilor / al
3.Prenume feminin modern, destul de frecvent in zile noastre, Bianca este imprumuat pe cale culta din italiana, corespunazand adjectivului Bianco = alb
4.Numele Daria isi are originea in vechea limba persana cu semnificatia de "cel care poseda bunuri, cel care mentine binele".
5.Forma derivata de la masculinul Dan, Daniyel= Dumezeu este judecatorul meu
6.Varianta a frantuzescului Denise- adept al lui Dionysius
7. Originara din Magdala- sat biblic pe malul Marii Galilee.
8.Raz= inca o data si zvanti= a numi., Semnificatie religioasa:
În cãrțile Vechiului Testament Arhanghelul Mihail este menționat ca ocrotitor al neamului lui Israel (Cartea lui Daniel, 10 și 12). În scrierile Noului Testament este descris drept învingãtor al rãului personificat într-un balaur (Apocalipsa lui Ioan, 12, 7). Dupã încreștinarea Imperiului Roman, a fost considerat patron al Sfântului Imperiu Roman, iar apoi patron al Germaniei. În bisericile creștine de tradiție occidentalã este sãrbãtorit pe 29 septembrie, iar în cele de tradiție orientalã pe 8 noiembrie. (sursa: wikipedia.com)

| mysterious a răspuns:

Alice - Forma scurta a numelui Adelais, ce provine din Adelaida.
Bianca - provine din cuvantul "blanc" (din franceza veche), ce inseamna "alb"
Daria - Varianta din persana, Darayavahush: daraya = a poseda + vahu = bine
Dana - Prescurtare a numelui Daniel
Denisa - Varianta a numelui Dionisie
Madalina - Varianta a numelui Magdalena
Razvan - Varianta a numelui Radovan. Nume adus din India de catre rromi, insemnand "aducator de vesti bune". [rus] razvati = a cauta un sens, un inteles
Mihaela - [ebraica] Miyka'el = Cine este ca Dumnezeu?

| ellapyssy a răspuns:

Http://www.nume-copii.com/ intra aici si cauta ce nume vrei

| manke a răspuns:

Gasesti aici semnificatia numelor si caracteristici: http://www.prenumelepotrivit.ro/

| FunDa a răspuns:

Alice-noblete
alexandra-a proteja, a apara
bianca-alb
razvan-chemat, numit

| HaHa_8983 a răspuns:

Alice :Sincera. In limba germana semnificatia este de nobila.

Alexandra: Alexandros= protector al barbatilor / al oamenilor

Bianca: Prenume feminin modern, destul de frecvent in zile noastre, Bianca este imprumuat pe cale culta din italiana, corespunazand adjectivului Bianco = alb

Daria: Numele Daria isi are originea in vechea limba persana cu semnificatia de "cel care poseda bunuri, cel care mentine binele".

Dana : Forma derivata de la masculinul Dan, Daniyel= Dumezeu este judecatorul meu

Denisa: Varianta a frantuzescului Denise- adept al lui Dionysius.

Madalina:Originara din Magdala- sat biblic pe malul Marii Galilee.

Mihaela: Forma feminina (Michaela) derivata de la masculinul Mikael, nume de origine ebraica: cine este ca Dumnezeu? Cine se aseamana cu Jehova? purtat de numeroase personaje biblice.

Semnificatie religioasa:
În cãrțile Vechiului Testament Arhanghelul Mihail este menționat ca ocrotitor al neamului lui Israel (Cartea lui Daniel, 10 și 12). În scrierile Noului Testament este descris drept învingãtor al rãului personificat într-un balaur (Apocalipsa lui Ioan, 12, 7). Dupã încreștinarea Imperiului Roman, a fost considerat patron al Sfântului Imperiu Roman, iar apoi patron al Germaniei. În bisericile creștine de tradiție occidentalã este sãrbãtorit pe 29 septembrie, iar în cele de tradiție orientalã pe 8 noiembrie.

Razvan: Raz= inca o data si zvanti= a numi.

| Ang3l_5698 a răspuns:

Numele de fata Alice are semnificatia de fata lui Dumnezeu
ALEXANDRU / ALEXANDRA - de la "Alexandros", nume grecesc care inseamna "protector al barbatilor / al oamenilor".
BIANCA - provine din cuvantul "blanc" (din franceza veche), ce inseamna "alb".
Numele Daria isi are originea in vechea limba persana cu semnificatia de "cel care poseda bunuri, cel care mentine binele".
DANA / DANIELA / DOINA / DAN / DANIEL
Provine din numele ebraic Daniyel care însemnă "Dumnezeu este judecătorul meu" sau " Judecător este Dumnezeu". Al doilea fiu al lui David, născut la Hebron. Mai era numit si Chileab. Daniel a fost un profet evreu a cărui viaţă şi profeţii sunt istorisite în Cartea lui Daniel din Vechiul Testament. Obligat să intre în serviciul regelui din Babylon, a devenit cunoscut pentru îndemânarea sa în interpretarea viselor, Ezechiel, cu care a fost comtemporan, îl menţionează ca un model de dreptate. Printre purtătorii renumiţi ai acestui nume se află matematicianul elveţian Daniel Bernoulli şi autorul englez Daniel Defoe.
- O altă posibilitate menţionată este provenienţa de la expresia germanică "locuitor al Danemarcei"