| pinkpanther_4414 a întrebat:

Am o catea de 1 an si 2 luni(ciobanesc german). Si nu vrea sa manance mancarea pentru caini, numai daca o amestec cu mancare gatita. Ce sa fac sa o dezobisnuiesc? veterinaru zice ca sa nu ii dau cu mancare gatita k tot o sa manance pana la urma, dar cum sa o las atatea zile nemancata?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cine a obisnuit cateaua si cu mancare gatita? ala sa o dezobisnuiasca! e logic. o poti dezobisnui dar iti trebuie vointa, eventual adu alt caine pentru cateva zile si sa manance amandoi, a ta mai mult ca sigur o sa manance bobite din orgoliu, in rest cam greu.si sa stii ca mancare gatita este foarte grasa pentru un catel, ii face ficatul praf, mai ales cand e vorba de un catel de rasa.nu ii lasa mancarea toata ziua langa bot, oricum e mare si trebuie sa manance doar o data pe zi si cam in jur de 250-300 gr cel mult, o incerci cu mancare si daca nu vrea, ii iei mancarea, altfel nu se obisnuieste.

4 răspunsuri:
| lifeForJesus a răspuns:

Si eu am un lup, si la inceput mi-a fost foarte greu sa o dezvat de mancare gatita.in final am reusit, fa cum iti spune doctorul ca nu o sa pateasca nimic cainele, crede-ma! bafta!

| adria_1732 a răspuns:

Invatul are si dezvat zic baranii si eu am o catea exact la fel si prefera sa nu manance cauta totusi ceva sa i placa adica las o nemancata sa zicem de seara pana dupa amiaza si mergi cu ea la o famacie veterinara si acolo vezi ce bobite vrea o sa vezi ca i va place un fel

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca trebuie sa faci asa sa amesteci mancarea gatita cu cea de caini iar apoi treptat elimini mancarea gatita.

| isabell a răspuns:

Trebuia sa o inveti de mica sa manance mancare de cainii, dar nu-i bai, tot ce tr sa faci este. De ex: asta ii dai mancare de cainii dar cu mancare gatita maine ii dai tot asa dar cu mai putina mancare gatita pe zi ce trece cu mai putina mancare gatita si asa o sa se invete. Dar ar fi bine sa ii cumperi oare de caini.