| Alexxxss a întrebat:

Sal am un caine ciobanesc german pui si as vrea sa stiu daca pot sa-i dau sa manance paine, oase, nu vreau sa-i dau mancare de caini am citit undeva cu nu-i face prea bine.

10 răspunsuri:
| NevastuicAaA a răspuns:

Poti sa ii dai si paine, oase(dar aia grija sa nu fie resturi ascutite, sau de peste), carne.
Poti sa ii dai si mancare de caini.Da sa ii cumperi de junior, dar nu de aia foarte ieftina(daca vrei intr-adevar sa ai grija de el)

| JulyStorm a răspuns:

Un pui pana in doua luni are nevoie de harana "starter". Dupa dua luni pana la un an trebuie hranit cu hrana pentru juniori. Nu ii cumpara conserve pentru caini, alea chiar ca sunt panarame.
Daca vrei sa ii dai si mancare gatita, ii poti prepara doar pentru el orez cu legume si carne de vita, ii poti fierbe oase de vita pe care i le lasi sa le roada vreo jumatate de ora si apoi i le iei, ii poti da paste fierte, branza, legume crude sau fructe daca ii plac...
Nu ii da niciodata oase de porc sau de pasare de tara (ii pot perfora intestinele), ciocolata (e f toxica pentru ei) sau cartofi.
Cam atat imi trece momentan prin cap.

| lucian_2018 a răspuns:

Aceasta varianta are atat avantajele sale, cat si dezavantaje. Avantajul principal consta in valoarea incontestabila a substantelor nutritive, care se gasesc in produsele naturale. Dezavantajul - necesita mult timp, dificultate in echilibrarea alimentatiei.
In ratia cainelui trebuie neaparat sa intre urmatoarele produse:
Carne - produsul principal in alimentatia cainelui, sursa de proteine cu valoare nutritiva ridicata. In alimentatia cainelui, care primeste doar hrana naturala, aceasta trebuie sa fie de nu mai putin de 30% din volumul total al mancarii. Carnea poate fi de: vita (preferabil), manzat, miel (care nu este grasa) cu exceptia carnii de porc. Carnea trebuie neaparat sa fie proaspata, preferabil taiata in bucatele (carnea tocata nu este recomandata, pentru ca se asimileaza mai greu).
Oasele nu reprezinta o hrana pentru animale, insa pot fi folosite la prepararea supelor. Incepand cu 2 luni, catelul poate primi os de vita mare - rozandu-l catelul isi antreneaza musculatura maxilarelor si curata dintii de tartru, si, desigur o ss primeasca o mare placere de la procesul respectiv :-) Nici intr-un caz sa nu dati oase tubulare - aschiile provenite de la acestea pot rani grav intestinele. Oasele fierte pot duce la constipatie.
Funda big grin

| briosicabriosel a răspuns:

Buna, si bovitele acelea ii fac bine, oasele de pui nu sunt bune pentru ca atunci cand le mananca le mananca in fuga pentru ca este pui si fac asa toti puii si e posibil ca acel oscior sa ii perforeze intestinele si stomacul, cat despre mancarea normala ceea ce mananci si tu ii poti da, dar cu grija ce ii dai sa nu se inece, daca nu ai incredere in raspunsul meu te sfatuiesc sa consulti un medic veterinar :*

| MrAnonymus a răspuns:

Granule junior, restul poti sa ii dai de mancare.

| CherNadya a răspuns:

Asa e, e mic si trebuie sa-si ia vitaminele din hrana sanatoasa.Pentru inceput ii poti oferi paine, supa si ceea ce servesti tu facut acasa.

| madalinbb19 a răspuns:

Nu-i da oase, se poate ineca cu ele

| LaurC a răspuns:

Oase?! NU! In nici-un caz, ii vor distruge stomacul!
Daca nu vrei sa-i dai mancare de caini, uite aici cateva preparate pentru caini:
- orez fiert
- morvoci fierti
- pipote de pui fierte
- inimi de pui fierte

Ai grija, e inca mic si trebuie sa-i oferi calciu suficient pentru o crestere normala si sanatoasa. Am un rott femela, eu ii dau granule Bosch, si cand nu mananca asta ii fac unul din preparatele de mai sus.

| Alexxxss explică:

CE parere aveti de un buldog englez?

| Marrry a răspuns:

Daca e pui pentru el cele mai bune sunt granulele pentru juniori, dar daca vrei sa te asiguri poti sa intrebi un veterinarwinking