| DrugFree a întrebat:

Am o crescatorie de : iepuri, castori, dihori. Pot sa castrez vreun animal? Cum pot sa ma ocup de pui lor? Dati-mi sfaturi va rog funda

Răspuns Câştigător
| sinvictus a răspuns:

Nu vad motivul pentru care ar trebui sa-i castrezi (nu sunt porci de ingrasat si consumat, care trebuie castrati), oricum femele si masculii se tin separat si se baga la reproductie doar cateva exemplare. Pt mai multe informatii consulta niste cursuri de zootehnie si medicina veterinara (se gasesc la bibliotecile facultatilor de profil).

1 răspuns:
| Leocerba a răspuns:

Accidental, am o crescatorie de iepuri.adica erau candva maxim 2 dar s-au inmultit, cine ar fi crezut? am vorbit cu un veterinar si mi-a spus ca e cam greu sa castrezi masculii, ei isi pot retrage testiculele in abdomen, dar nici cu femelele nu va fi usor, dupa operatie se automutileaza in zona respectiva, deci ar fi bine sa fie spitalizati intr-o clinica veterinara si tinuti sub supraveghere. Dar toate astea costa si nu sunt pe deplin posibile in zona noastra.asa ca iepurii mei mi-au cam umplut gradina iar eu mi-am umplut vecinii si prietenii cu iepurasi.De pui nu-i mare filosofie sa te ocupi: o va face chiar mama lor cu talent.