| flavius93 a întrebat:

Am o intrebare, achizitionez un nou acvariu de 60 de litri si doresc sa pun pietris alb, am facut rost de acel tip de pietris alb care se foloseste la acel moazicuri ornamentale, il tin de cateva zile in apa, il tot spal.la inceput apa a devenit putin alba, dar acum nu mai este.doresc sa stiu daca este periculos sa pun acel pietris in acvariu, nu stiu ce tip de pietris este, si nu vreau sa se albeasca apa si sa imbolnavesc pestii cu el.si ar mai fi o intrebare:am primit de la niste prieteni de la paris un turn eiffel in miniatura din metal foarte frumos si as dori sa il introduc in acvariu, este vreo problema? un pericol? il voi curata inainte bineinteles.

multumesc anticipat

3 răspunsuri:
| Elena1234456 a răspuns:

Nu cred ca "se supara" pestii, dar mai bine intrebi un veterinar.

| gabitul a răspuns:

Pietris=>spalat de vreo 4-5 olri
pietre=>fierbele in apa
turnul eiffel=>depinde ce metal(daca e otel inoxidabil il poti pune)daca e alceva cred ca va rugini

| flavius93 explică:

Pietrisul acela este de marimea unui bob de fasole (aprox.)si cred ca a rezultat din spargerea unei pietre mai mari de ceva marmura... habar nu am laughing oricum astazi am bagat pietrisul si turnul eiffel si am pus apa aprox 10 cm... la inceput apa a devenit tulbure si albicioasa... dar mi se pare ca incepe sa devina tot mai clara... banuiesc ca devine albicioasa din cauza frecarii pietricelelelor una de alta... dar pun apa si nu le mai misc din loc si nu cred ca ar mai avea de ce sa fie apa tulbure. pietrele le-am spalat de 3 zile incoace de vreo 10-15 ori laughing si le-am tinut in apa tot timpul...deci spala-te sunt... si turnul acela eiffel am incercat sa pun magnet pe el. si nu il atrage. dar asa cand pui mana si il vezi arata a ceva metal... voi vedea daca rugineste laughing big grin