| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara TPU! Am o problema cu acvariul. Are 66 litri si, pe langa faptul ca mai mereu cate un gup moare, ori se cocoseaza, ori il ciupesc carasii, acum am o problema noua: apa capata o nuanta alba, ca un fel de ceata in acvariu. Tata mi-a zis ca este lipsa de oxigen. Eu am in acvariu: 2 corcituri, 2 xifor, 2 mulinezi, 2 sanitari, 3 zebre, 3 ventuze(asa le zic eu, sunt pestii aia care stau lipiti de geam sau de plante), 2 gupoaice, 11 carasi. Stiu ca sunt mult prea multi pesti in cacvariu, dar, va rog, cine a mai avut acvarii si a intampinat aceasta problema sa ma ajute.

Răspuns Câştigător
| silvershark a răspuns:

Cumpara o pompa de aer, un filtru competent, fa schimburi dese de apa maxim 30 % din capacitate acvariului si vei scapa.
P.S. Mai scapa si din pesti ca e suprapopulat acvariul!

Bafta!

| nicvamp a răspuns (pentru silvershark):

Am doar o pompa de aer. Dupa ce am schimbat cred ca 60% din apa din acvariu am scapat. Ma simt bine, ca am mai avut odata un accident si mi-au murit majoritatea in afara de carasi, care sunt cei mai rai.

| silvershark a răspuns (pentru nicvamp):

Daca nu iti cumperi filtru, desi iti recomand, trebuie sa faci schimburi de apa dese!

Bafta!

6 răspunsuri:
| LoveDee03 a răspuns:

Vaii,cati pestii, super dar au spatiu? ma gandesc ca la atatia pesti...asigurate ca au oxigen si ca iti functioneaza alea acolo, daca tot nu merge, eu zic sa margi la cel mai bun veterinar de la tine din oras si sa il intrebi, iar daca spune ca nu stie cheama-l la tine acasa sa evalueze problema, succes!

| William a răspuns:

Tu ai zebre in acvariu? rolling on the floor

| nicvamp a răspuns (pentru William):

Daca nu stii ce sunt, nu scrie lucruri doar ca sa fie scrise...