| JustMe_8650 a întrebat:

Hello, TPU! As dori sa va intreb si eu ceva! De curand am achizitionat un acvariu de sticla destul de mare( vreo 15 l), si impreuna cu parintii as vrea sa il amenajez, insa nu stiu cum. Stiu ca pe fund acvariul trebuie sa aiba pietris dar de unde pot lua acest pietris ca banuiesc ca nu este bine sa pun pietris luat dintr-un lac, nu? Apoi plantele, daca iau din cele naturale avand in vedere ca apa este oxigenata vor mai muri sau vor ramane verzi?
As vrea sa va intreb ce dispozitive mai trebuie in afara de filtru, pentru ca pestii sa aiba confort?
Va rog sa ma ajutati!

Răspuns Câştigător
| Giovanna a răspuns:

In primul rand 15l nu e mare big grin eu am de 40l si am 4 carasi in el, crede-ma mai mult nici nu am voie. Depinde de tine ce pestisori preferi, in functie de pesti iti amenajezi acvariul! Pietrisul acela il gasesti la pet-shop dar iti sugerez sa il cumperi culoare naturala, nu colorat in albastru sau galben deoarece poate fi daunator daca e colorat. Daca vrei plante naturale, e mai dificil, cu timpul va trebui sa ai si mal pe fundul acvariului pentru plante! Ai nevoie de un filtru, il recomand cel cu carbune, e fff bun, marca Sera, neaparat un neon sau chiar doua daca e nevoie. Incalzitor iti iei doar daca pestii alesi de tine au nevoie, daca iti iei incalzitor, iti va trebui si termometru. Neaparat iti trebuie o solutie pentru eliminarea clorului din apa si o solutie de verde de malachit din care pui doar cateva picaturi (cand iti mai cumperi cate un peste nou, mai adaugi cateva picaturi din acest verde). In asa mic acvariu iti sugerez sa pui pesti mici, daca te gandesti la pesti mari (caras, scalar) e mai complicat, doar unul merge acolo, maxim doi dar atunci va trebui sa intervii mai des cu schimbatul apei. Trebuie sa te informezi ce specii de pesti se tolereaza reciproc si in functie de acest criteriu dar si de preferintele tale alegi (cei de la petshop te pot ajuta) e bine sa ai si doi sanitari in acvariu, ei se inteleg cu orice soi de peste. Ai nevoie de mancare specifica pentru tipul de peste ales, fiecare soi de peste are un regim specific. Ai grija sa nu pui obiecte ascutite sau taioase in acvariu, pestii se pot rani, mai ales daca alegi pesti mai mari! Daca alegi ceva pietre din lac/rau, fierbe-le inainte sa le pui in acvariu, neaparat! Mai ai nevoie si de un dispozitiv de sters geamul, cred ca e pe baza de magnet si de o pompa de scos apa din acvariu. Cand schimbi apa, trebuie neaparat sa ramana 1/4 din apa in acvariu si la aceea doar adaugi alta proaspata, adaugi cu grija sa nu tulburi restul apei, de obicei se foloseste o farfurie tinuta oblic pe care torni (e bine sa te ajute cineva la schimbatul apei). Cam atat in mare big grin

4 răspunsuri:
| hamham_1461 a răspuns:

Pai ce te sfatuies eu ar fi :in niciun caz sa nu il amenajeji cu pietris dintr-un lac sau sa le pui plante de afara.ca sa amenajezi un acvariu depinde ce pesti iti ei. daca sun micuti. poti lua plante artificiale si pietrisul se cumpara. daca pesti sunt medii la fel. dar daca sunt mari trebuie sa ai mare grija de ei.aceste lucruri se gasesc si la pet shopuri. dar daca nu estisigura poti intreba veterinarul el stie cele mai multe lucruri. funda?

| CARMENCITA a răspuns:

Sunt magazine unde gasesti tot ce-ti trebuie pentru amenajarea unui acvariu.Gasesti pietris, plante etc. Cei de la magazin ar trebui sa stie ce-ti trebuie.De exemplu la Animax am vazut ca au acvarii, pesti etc.Eu cand am avut pesti am luat de la un magazin din piata.Vezi ce pesti bagi in acvariu ca unii ii mananca pe ceilalti.Iti trebuie pietris special.Nu merge din lac.Frumos,dar iti va fi greu sa cureti acvariul.Eu am cumparat pietrisul si plantele. Daca cumperi ce plante trebuiesc raman verzi.

| angel_9200 a răspuns:

Pai acest pietris se gaseste la magazinele de animale. Cred ca pestilor tai le-ar mai placea un aparat dinacela pentru aspirarea mizeriei din apa. Si plantele, cumparale mai bine niste alge din plastic, sau, poti si alge naturale dar sa fie cumparate de la un magazin de pesti. Si eu am 5 pesti si asa am procedat cu ei.

| angel_9200 a răspuns:

Buna Alys! Pietrisul acela trebuie cumparat neaparat de la un magazin de animale, pentru ca pietrisul obisnuit face rau pestilor. Si daca vrei ca pestii tai sa fie fericiti cumpara-le incalzitor, filtru de aer, termometru. Si algele, mai bine cumpara tot de la maganinele de animale alge de plastic, sau poti sa cumperi alge naturale, dar sa fie cumparate de la magazin pentru ca cele culese de afara nu sunt bune pentru pesti.