| Bogdan_9316 a întrebat:

Am o intrebare legat de Hamsteri...
Dece Hamsterii Pitici fac pui mai repede? (Mai exact Hamsterii Syrieni atunci cand se imperecheaza, fac pui dupa 2 - 3 luni numa-i atunci)
Hamsterii Pitici am avut i-am cumparat un mascul nu dupa 4- 3 saptamani numa vad ca are pui...
Mam bucurat bine inteles dar am Hamster Syrian e fetita si vreau sa-i cumpar un mascul...
Am nevoie de detalii cei care au avut hamsteri!

FUNDA!

5 răspunsuri:
| maria89nic a răspuns:

"Dece Hamsterii Pitici fac pui mai repede?"
Deoarece perioada de gestatie la femela este mai scurta! daca vrei pui si de hamster syrian, cumpara-i un mascul big grin

| Bogdan_9316 explică (pentru maria89nic):

Asta am vrus sa aud... Multumesc mult si am o intrebare daca ii cumpar un mascul, imi vor face pui maxim intr-o luna? big grin

| maria89nic a răspuns (pentru Bogdan_9316):

Gestatia femelei dureaza in general 16 zile, una dintre cele mai scurte perioade de gestatie din regnul animal. Este bine sa va marcati in calendar data la care s-au imperecheat hamsterii pentru a fi pregatiti si a putea respecta termenul pentru ultima curatenie a custii inainte de nastere. Spre sfarsitul perioadei de gestatie mamica hamster va arata ca un butoias, iar sfarcurile vor deveni vizibile. Puteti manipula femela (cu multa grija totusi) si puteti curata cusca pana maxim in a 12-13-a zi de la imperechere. Orice interventie dupa aceasta data poate determina probleme! Astfel, la ultima curatenie a custii, puneti femelei mancare si apa din abundenta, diverse materiale pe care sa le poata folosi la confectionarea cuibului (fasii de servetele moi neparfumate, bucatele de vata etc.) si indepartati toate accesoriile in care viitorii pui s-ar putea rani (roti de alergat, scari, rampe etc.).

| danthe20 a răspuns:

Salut!
Depinde de rasa hamsterilor perioada de gestatie. In general hamsterita poate face pui de la varsta de 3 luni, iar numarul de pui poate sa fie de la 2 la 7 pui, sau chiar mai multi. Atentie insa ca hamsterita poate sa isi manance puii daca simte ca sunt bolnavi, sau daca sunt un pericol pentru ceilalti pui. Daca atingi puii, ii mananca pentru ca nu ii mai recunoaste. La fel ea devine foarte agresiva cu stapanul. Pana cand puii se descurca singuri nu trebuie sa umbli in cusca.
Hamsterii sirieni sunt mai rai un pic, desi sunt mai mici. Este posibil ca dupa ce ii cumperi un mascul sa il bata, chiar sa-l omoare. Ai grija. Cumpara-l si vezi cum reactioneaza amandoi. Apropo, daca ai 2 hamsteri masculi devin homosexuali.
ps: daca te-am lamurit, funda happy

| Bogdan_9316 explică (pentru danthe20):

Am nevoie de raspunsuri cum trebuie... Nu ma intereseaza de pui eu vreau sa stiu ceea ce am scris. Mai citeste odata sa intelegi!