| SaveTheNature a întrebat:

Am o intrebare pentru iubitorii de JAVRELE de talie mare. (Pitbull, Rotweiller,Doberman,Ciobanesti,Haski, Boxer, etc etc)
Ca sa imi puteti raspunde la intrebari, vizualizati urmatoarele scene video : (daca va lasa sufletul de crescatori de javre mari).

http://www.youtube.com/watch?v=feD80938wJc
http://www.youtube.com/watch?v=bqLinccTmlg
http://www.youtube.com/watch?v=pLi4619vwAU
http://www.youtube.com/watch?v=bXXNSG3OkDQ
http://www.youtube.com/watch?v=OHJuVVzXLGs
http://www.youtube.com/watch?v=Y681WvRV6p0
http://www.youtube.com/watch?v=9aCG1id-zYc

Si ca sa nu vorbim de cainii vagabonzi de Romania, va informez ca 4.7 MILIOANE de oameni -numai in america sunt muscati de caini. DA RASA.
Sursa:
http://en.wikipedia.org/wiki/Dog_attack

Acum luand in considerare ca ati vizualizat filmuletele as vrea sa va intreb:
1) Vi se pare normal ca oamenii sa iasa cu javrele pe strada fara botnita?
2) Ati vazut cum se chinuie stapanii sa isi opreasca javrele din a musca oameni nevinovati sau alti catei de talie mai mica?
Tinand cont de aceste aspecta va rog sa vizualizati legislatia in vigoare:

http://www.animale.ro/forum/showthread.php? 32989-ORDONANTA-DE-URGENTA-PRIVIND-REGIMUL-DE-DETINERE-A L-C%C3_INILOR

O sa inchei topicul asa:
Stai linistit - cainele meu nu musca!

9 răspunsuri:
| TrendyHedgehog a răspuns:

De ce le numesti javre? Stii cine sunt JAVRE? Stapanii lor,cel putin in primul clip care nu situ daca e pe bune,ala filma un on intr-o balta de sange in loc sa se duce naibi sa il ajute! Crede-ma,orice caine poate fi dresat! Am prietenii care au pitbulli si sunt mai prietenosi decat aia de talie mica/medie! Depinde de stapan,daca pe el il doare sa nu zic unde de caine,si nu se ocupa,sa suporte consecintele! La faza cu botnita si lesa sunt de acord cu tine,daca stapanul tot nu s-a deranjat sa isi dreseze cainele macar botnita sa ii puna ca n-are gigel nicio vina ca e azorel agresiv! Nu inteleg ce ai cu cateii de talie mare,nu stiu daca ai observat dar cei mai rai sunt aia de talie mica, pekinez, bichon, etc.
Iar in marea majoritate a cazurilor cainii incearca sa isi apere stapanii(vorbesc de cazurile cu caini dresati, nu de vagabonzi)

| SaveTheNature explică (pentru TrendyHedgehog):

Stiu chestiile astea. Dar chiar nu pot stabili eu mergand pe strada care caini vor fi agresivi cu mine sau nu. Asa ca din cauza celor agresivi ..toti trebuie sa poarte botnita.

| RedNose a răspuns:

Singurul care poarta vina pentru ca are un caine agresiv este stapanul,fiindca nu a stiut sa-si educe si socializeze cainele la momentul potrivit.
Legea spune in felul urmator: orice caine trebuie tinut in lesa in locuri publice,iar cei agresivi(sunt caini periculosi si caini ce nu sunt din rasele scrie in ordonanta) sunt obligati sa poarte botnita. De ce sunt multi ce detin bichoni, pechinezi care ii lasa pe strada fara lesa? Ei de ce nu respecta legea?
Eu detin un amstaff si un pechinez si pot spune ca pechinezul se da la caini mai mari ca ea faca ca acel caine sa-i face ceva. Deci chiar de ai avea un caine cuminte de talie mare si vine o pacoste din asta si se repede la el, poate si de frica se repede la pufosenie.
Sunt cazuri si de maidanezi care musca oameni in caz ca nu ai auzit de cate ori a aratat la tv, mai multe cazuri au existat de maidanezi decat de caini din rasele din ordonanta.
Sper ca ti-am schimbat parerea in legatura cu javrele mari cum le numesti tu, ca nu intotdeauna ataca fara motiv si o alta vina o poarta stapanul daca are un caine agresiv.

p.s. probabil esti o persoana din cele ce detin pufoseniihappy

| viotedy a răspuns:

In primul rand nu sunt javre. javre sunt multi dintre oameni.trebuie sa fie in lesa si cu botnita toti cainii pe strada, asa ar fi normal.aia maidanezi sa nu existe, liberi. iubesc cainii de talie mare, ceilalti nu sunt caini.sa nu generalizam.

| Z3R0H0uR a răspuns:

Urasc cainii de talie mare, mai putin unele rase jucause care nu prea musca. Pentru mine, ar trebui dusi la Zoo si cainii jucausi si de talie mica sa fie animale de casa. Eu am un chiwawa si deja a fost muscata de doua ori de cainele vecinii mele de la etajul 1 straight face. Funda!

| CarlaHecox a răspuns:

Javre,auzi...
Omule,trezeste-te!
Cu ce crezi ca sunt de vina bietii caini?!
Stapanii lor sunt de vina, pentru ca nu isi educa si nu isi socializeaza cainele! Oamenii sunt si cei care organizeaza lupte de caini!
Nu toti cainii de talie mare sunt rai.Nici un caine nu este!
Un copil se naste rau? Nu! E vorba de imprejurimile in care creste,la fel este si cu cainii.
Este adevarat,unele rase prefera compania oamenilor mai mult decat a altor caini si nu e vina cainelui in cauza ca omul il scoate in parc fara botnita sau fara sa-l poata controla.Da,ar trebui ca persoanele care stiu ca patrupedul lor nu e prea prietenos sa ii puna botnita sau sa-l dreseze,dar asta nu e un motiv sa faci cainele JAVRA!
Nu generaliza! Cainii de talie mare sunt majoritatea MULT mai linistiti decat rudele de talie mica!
Mai degraba as vedea un chihuahua care sa faca crize de isterie si sa latre/muste incontinuu decat un Golden Retriever,spre exemplu!
Pe de alta parte, povestea cainilor vagabonzi e tot datorita oamenilor.Ei isi abandoneaza cainii/catelusi pe strada, acestia se inmultesc si uite asa e tot orasul plin de caini salbaticiti! Din nou, nu e vina lor, e un comportament natural sa muste din frica sau sa se apere.
Nu mai judeca asa aspru totul sad

| SaveTheNature explică (pentru CarlaHecox):

Nici un sofer care accidenteaza mortal -nu va spune ca e un prost sofer.
Nici un detinator de caine care va ataca oameni -nu va spune ca e un prost stapan.

Nici un parinte al carui copil se apuca de fumat sau de droguri -nu va spune ca e un prost parinte.
Nici un motociclist care va intra sub rotile unui camion -nu va spune ca e un prost motociclist.
Fiecare OM se crede in sinea lui bun in "ale educatului". si bineinteles ca va avea maaare incredere in propriul caine. la fel ca si stapanii cainilor din acelel linkuri postat pentru mine.
ACUM tinand cont de aceste aspecte si a LEGII care trebuie respectata de catre toata lumea te intreb:
Eu ar trebui sa ghicesc care caini ma vor ataca? cer fisa medicala stapanului sau a cainelui inainte sa intru intr-o scara de bloc?
Treaba poate fi simplificata cu legea :

http://www.politiaproximitate.ro/ordonanta_55_caini_periculosi.html

Cum sa nu judec aspru daca vecinul meu de la parter are un caine (de rasa), care de fiecare data cand ies din scara ma latra si vine catre mine... si e suficient. In instinct de aparare simt nevoia sa-l impusc in cap. Si probabil nu as simti aceste instincte daca respectivul om -pur si simplu i-ar pune botnita si lesa. e greu?
Sa iti explic cum sta treaba.Mie imi plac paianjenii. Daca iti spun ca paianjenul nu e veninos dar ti-l bag in san? ce faci? sau sa iti bag sarpele in san? -ca doar nu e veninos.,.dar frica aia tot o ai in tine. pur si simplu chiar dacsa ti se spune ca nu sunt veninosi.
Eu nu am incredere in animale si gata frate.
Am avut o pisica siameza. Intro seara cand o mangaiam pur si simplu s-a repezit la bratul meu si si-a inclestat gura pe bratul meu. Bineinteles ca parintii ii dadeau in cap cu coada de matura, cu pumnul, cu apa etc etc si nimica.
Am sa-i judec aspru pe toti detinatorii de caini laolalta pentru ca nu iau masuri cu proprii lor caini, si pentu ca nu respecta legea.

| TrendyHedgehog a răspuns (pentru CarlaHecox):

Crede-ma de multe ori sunt mai prietenosi cainii vagabonzi decat aia tinut in casa si "dresati" cica. Oameni buni, daca stiti ca nu sunteti in stare sa aveti grija de un caine NU va cumparati! Ca va complicati viata degeaba, si cainele va avea de suferit!

| Birleanu_Maria_1975 a răspuns:

1.Pit bull-ul este un caine de talie mica-medie, 2. Depinde de stapan, nu de rasa cainelui, 3.se scrie Husky, 4.deobicei caini de talie mare sunt mult mai linistiti decat cei de talie mica, 5.deobicei caini mici sunt cei care pornesc lupta(crede-ma am niste prieteni care au un Yorkshire Terrier si el este cel agresiv si teritorial si defiecare data cand se intalneste cu celalalt caine de talie mare defiecare data el este acela care il marie), 6.degeaba au botnita, ei trebuie educati de mici, 7.boxeri sunt caini foarte prietenosi, 8.nu caini sunt de vina, oameni sunt(ex. Luptele de caini)9.inainte sa invinuiesti cațeii de talie mare DOCUMENTEAZA-TE!