| SaveTheNature a întrebat:

Am o intrebare pentru iubitorii de JAVRELE de talie mare. (Pitbull, Rotweiller,Doberman,Ciobanesti, Haski, Boxer, etc etc)

Ca sa imi puteti raspunde la intrebari, vizualizati urmatoarele scene video : (daca va lasa sufletul de crescatori de javre mari).

http://www.youtube.com/watch?v=feD80938wJc

http://www.youtube.com/watch?v=bqLinccTmlg

http://www.youtube.com/watch?v=pLi4619vwAU

http://www.youtube.com/watch?v=bXXNSG3OkDQ

http://www.youtube.com/watch?v=OHJuVVzXLGs

http://www.youtube.com/watch?v=Y681WvRV6p0

http://www.youtube.com/watch?v=9aCG1id-zYc

Si ca sa nu vorbim de cainii vagabonzi de Romania, va informez ca 4.7 MILIOANE de oameni -numai in america sunt muscati de caini. DA RASA.

Sursa:

http://en.wikipedia.org/wiki/Dog_attack

Acum luand in considerare ca ati vizualizat filmuletele as vrea sa va intreb:

1) Vi se pare normal ca oamenii sa iasa cu javrele pe strada fara botnita?

2) Ati vazut cum se chinuie stapanii sa isi opreasca javrele din a musca oameni nevinovati sau alti catei de talie mai mica?

Tinand cont de aceste aspecta va rog sa vizualizati legislatia in vigoare:

http://www.politiaproximitate.ro/ordonanta_55_caini_peri culosi.html

O sa inchei topicul asa:

Stai linistit - cainele meu nu musca!

Răspuns Câştigător
| CristianCRS a răspuns:

Avand o mentalitate total gresita, ai tendinta sa generalizezi, cum fac marea majoritate a oamenilor in multe cazuri si discutii.
Am caine de rasa cunoscuta ca fiind agresiva si sunt de acord cu ceea ce incerci sa spui, dar nu si cu generalizarea.
1.Nu,nu e normal sa iesi cu un caine de talie mare sau de rasa cunoscuta ca fiind agresiva, fara botnita si mai ales dezlegat(chiar si cu botnita pot rani) cum se practica la noi...
2.Am vazut si se intampla asta doar pentru ca ori stapanii sunt bolnavi la cap ori cainele e defect la cap,caz in care ar trebui tinut numai in curte,casa etc.

Si inchei si eu : Nu e agresiv, dar nu te apropia! (cu lesa, botnita, si zgarda de forta in locuri publice ).
Totul tine de educatie, si de respectul fata de ceilalti!

| SaveTheNature explică (pentru CristianCRS):

Acum revin si te intreb.Am un "vecin" Este antrenor la echipa de handbal Stiinta Bacau. Sta la parter, si in fiecare zi iese cu javra in fata blocului. care bineinteles avand instincte de aparare a blocului sau a stapanului sare la biciclistii care trec prin zona, ori la oamenii care i se par lui suspecti. Mentionez ca nu sare la toti. ii selecteaza el asa, cu mintea de javra. Si bineinteles ca stapanul *(ca mai toti stapanii) spune : STai linistit ca nu-ti face nimic -asta in timp ce javra ataca.
Pai nu e normal -ca cu instincul de aparare sa-mi cumpar o arma letala, si sa-l impusc direct in cap spre aparare?

| SaveTheNature explică (pentru CristianCRS):

As vrea totusi sa actionez pe cale legala..Sa-l fac pe cretin sa puna botnita javrei.

| CristianCRS a răspuns (pentru SaveTheNature):

Normal,si doar daca latra la tine asa de nebun si e liber fara nici un fel de constrangere, ai tot dreptul... La fel as face si eu chiar daca am caine sau nu, daca e agresiv si imi ameninta viata sau sanatatea nu vad de ce nu m-as apara. Ti-am spus ai dreptate in ceea ce vrei sa demonstrezi dar generalizezi si nu e corect.

| NOname a răspuns (pentru SaveTheNature):

"Pai nu e normal -ca cu instincul de aparare sa-mi cumpar o arma letala, si sa-l impusc direct in cap spre aparare?"

Ai ciuda şi porniri violente nu împotriva cui trebuie. "Javra" nu are nicio vină; este responsabilitatea stăpânului. Cu el ar trebui să ai treabă, nu cu un câine, care este un animal cu instincte sănătoase şi nu cunoaşte legislaţia şi faptul că nu-i frumos să sari la vecini.

Dă-l un pic în judecată pe vecin şi vezi ce repede se învaţă minte.

| SaveTheNature explică (pentru NOname):

Eu stiam ca vai cainii sunt cei mai buni prieteni, ca vai animalele sunt inteligente si nu stiu ce. Javra isi apara stapanul instinctual. asa cum tiganii instinctual vin si te talharesc.(si ei trebuie sa isi creasca copii). Ar trebui sa nu impusti tiganul in cap ci statul. ca nu ii educa bine..sau pe parintii lor din groapa.
Astea sunt supozitii -sunt atacat ripostez.

| NOname a răspuns (pentru SaveTheNature):

Lasă tu "atacat". Desigur că vei reposta, dacă se va ajunge vreodată până acolo. Dar nu s-a ajuns.

Îţi spuneam că poţi s-o rezolvi, aplicând o presiune asupra stăpânului, căci acesta este responsabil pentru animal...şi frustrările cred că merită să fie descărcate tot pe el, căci el e cel cu raţiune şi greşeala îi aparţine; iar prostia şi iresponsabilitatea lui este posibil să coste pe altcineva.