| anonim_4396 a întrebat:

Am o pereche de perusi. Acestia au inceput sa se scarpine foarte mult si le cad fulgii. In rest ac totul normal: zboara, canta, mananca, doar ca imi este teama sa nu aiba o boala de piele. Rog pe cineva care se pricepe la perusi sa ma ajute. Multumesc! happy inca o intrebare. i-am adus de 5 zile si nu am observat sa fi baut apa. Este normal, sau au baut atat de putin incat nu se poate observa?

Răspuns Câştigător
| LaLaura a răspuns:

Nu este normal sa se scarpine si sa le cada penele, este iarna si nu este sezonul de naparliere. Caderea penelor poate fi si din cauza unei alergi, lipsei anumitor vitamine, paduchi, dar si stersul. Eu te-as sfatui sa te duci la un veterinar cu ei pentru a nu avea o problema mai grava.
Iar legat de apa, ei beau in fiecare zi in special dupa mancare, dar nu beau multa apa. De aceea apa trebuie schimbata in fiecare zi, pentru a fi prospata si buna de baut.

| Balog_Annamaria_2000 a răspuns (pentru LaLaura):

Multumesc mult! happy

| LaLaura a răspuns (pentru Balog_Annamaria_2000):

Nu ai pentru ce!