| fl0r a întrebat:

Am o pisica de 1 an.acum cateva zile am adus o alta pisica.acum cea mare de un an, nu vrea sa mai manance. ce pot sa-i fac? ajutor!

5 răspunsuri:
| irinuca a răspuns:

Fl0R: pune-le boluri separate pentru hrană şi apă, litiere separate şi culcuşuri separate.
Încearcă să le ţii separate câteva zile, timp în care le mângâi pe ambele pisici, le arăţi că ţii la ele.
Apoi lasă-le treptat să stea împreună. Mângâi-o mult pe cea mai mare să vadă că încă e preferata ta.
Dacă nu e o problemă de comportament, poate fi o problemă de sănătate. Dacă pisica mică avea paraziţi, e foarte posibil să se fi mutat la cea mare şi să o afecteze.
De asemenea, nu le da hrană comercială cu 4% carne şi derivate din carne. pisicile au nevoie de minim 50% proteine din carne şi taurină. Încearcă să le momeşti cu Royal Canin şi Sechir happy
Spor!

| NoName1234 a răspuns:

Pai duo la veterinar totusi poate, poate e o problema medicala.
Eu am fost la veterinar si...
Atentie la Whischas!
A zis ca e cea mai prosta mancare pentru pisici, poate are gust bun, nu stiu, dar de sanatate nu e bun.
Iar Royal Canin e cea mai buna mancare(a spus veterinarul)
Are detoate, si e cea mai sanatoasa!
Asta e cu mancarea dar cu nemancatul trebuie sa o duci la veterinar, veterinarul va sti care e problema!

| 3ntzz a răspuns:

I s-o mai intamplat o problema de genu asta si la un alt prieten de-al meu.
Pisica nu manca bobite dinalea pentru pisicute ci doar whiskas si mancare de fite si pisicul a murit saracul.
Asa cred ca cel mai bine ar fi sa iti strangi bani sa sa nu ii mai dai pe orice tampenie si cumparai pisicii mancarica de fite.
Sper ce te-am ajutat pa pa!

| fl0r explică:

I-am cumparat whiskas, de toate, pateuri speciale... degeaba

| fl0r explică:

Si-a revenit happy era doar orgoliul si gelozia laughing multumesc