| Anybody1 a întrebat:

Am o pisică de 1 an şi 3 luni. Am încercat de o gramadă de ori s-o învăț să meargă cu lesa cu ham. Am încercat s-o ademenesc cu mâncare, cu jucăriile care îi plac..., dar nu a funcționat. Țin să menționez că pisica mea e şi încăpățânată. Dacă aveți nişte sfaturi care v-au ajutat şi pe voi m-ar ajuta foarte mult.

4 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Felinele nu pot fi dresate, ca și câinii. Chiar dacă era pui, tot nu ar fi mers în lesă. Apoi, gândește-te că genetic, le e frică de câine. Cum ați fi putut să mergeți cu ea prin oraș. Dacă vreți animal în lesă, încercați alt animal de companie.
Nici o pisică nu merge în lesă!

| Anybody1 explică (pentru romeo78):

Oricum nu plănuiam să merg cu ea prin oraş, doar prin parc. Aici te contrazic, sunt pisici care merg în lesă (mă refer la cea cu ham). Găsesc răspunsul tău nefolositor şi punct.

| romeo78 a răspuns (pentru Anybody1):

Atunci dacă ești atotștiutor la ce mai întrebi? Ham la pisici există, dar chiar crezi că o poți controla total ca pe un câine? Mai gândește! Apropo, de ce nu există pisici dresate utilitare, precum câinii, caii?

| GabyT10 a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa nu mai incerci, pentru ea este un stres. Daca ar fi avut 6-8 luni atunci poate aveai sanse sa o inveti.De regula invata mersul in lesa cand vad jucaria preferata in fata lor, dar daca ai incercat si nu a mers, nu cred ca vei reusi sa o inveti sad.