| danyella a întrebat:

Am o pisica si are 8 luni, nu stiu dar e posibil sa fie gestanta (are burtica cam mare si tare), as vrea sa stiu daca pot sa ii dau pasiluta de viermisori, ca am observat ca ii ies niste viermisori mici albi pe fund! mentionez ca azi am vazut viermisorii si ca burtica e de vreo luna.

5 răspunsuri:
| sufletzel a răspuns:

Eu cred ca daca au ajuns sa-i si iasa, e destul de grav infestata cu paraziti si prin urmare cred ca ar trebui deparazitata. Am cautat pe net prospectul la Drontal Cat si nu spune cum ca ar fi interzis femelelor gestante. Oricum eu cred ca daca nu o deparazitezi si va face pui si puii vor avea paraziti, iar la ei poate fi mai urat. Sau e posibil ca burta sa nu fie din cauza puilor, ci doar din cauza parazitilor, daca sunt in numar prea mare.
Dar tot ce ti-am spus eu sunt doar pareri, nu stiu nimic sigur. Cel mai bine e sa o duci la veterinar. El iti va spune si de deparazitare, si de pui daca are sau nu, daca sunt in regula, etc. In plus daca mergi la veterinar, il poti intreba tot ce te intereseaza despre pisica ta (nu te sfii sa-l intrebi tot ce nu stii, eventual fa-ti o lista cu intrebari de acasa, sa nu uiti ceva, luandu-te cu vorba cu veterinarul).
Bafta si sa ne spui si noua ce a zis veterinarul.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Mergi cu ea la un medic veterinar.
Pa, pa.

| dienuk a răspuns:

* Viermişori. Micuţii paraziţi trăiesc în sistemul digestiv al pisicii fără ca tu sau felina să ştiţi. Pot apărea în urma folosirii unui pământ sau nisip neigienic în litieră. Copiii sunt foarte sensibili la viermişori.

De multe ori sunt greu de detectat, de obicei problemele digestive fiind principalele simptome că pisica poate avea viermişori. În acest caz, se ia o monstră din excrementele felinei şi se supun unor analize microscopice care evidenţază prezenţa viermişorilor sau a ouălor. Tratamentul e nedureros şi elimină complet paraziţii intestinali ai pisicii.

| miumiu a răspuns:

O poti duce la veterinar, nu o trata dupa ureche, viermisorii nu sunt ceva gravi daca sunt tratati, iar medicamentele nu sunt foarte costisitoare.Si nu te ingrijora, pisicile umbla peste tot, e normal sa mai se imbolneveasca si elebig grin

| tcdaniela a răspuns:

O poti deparazita cu 2-3 saptamani inainte de nastere