| EvangelineDS a întrebat:

..azi cand am fost la baie [azi ] am observat ca am viermisori [albi ] ce sunt aia?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Daca sunt mici de max.1 cm, sunt oxiuri. Daca au peste 10cm, sunt limbrici. Trebuie sa faci un examen coproparazitologic a scaunului, analiza prin care se identifica parazitul. Dupa identificarea parazitului, medicul iti va prescrie tratamentul.

| doctoressa a răspuns:

Oxiuriza este o boala parazitara provocata de infestarea colonului cu un vierme, Enterobius vermicularis, denumit in mod obisnuit oxiur.
Aceasta boala, adesea familiala, este parazitoza infantila cea mai frecventa in tarile temperate, fiind evocata in expresia curenta "a avea viermi". Oxiuroza se transmite prin contact cu o persoana care s-a scarpinat in regiunea perianala, cand ouale i s-au lipit de degete si au ajuns sub unghii.Pyrantel pamoate este singurul tratament cu prescriptie libera pentru oxiuroza. Doza acestui medicament este calculata in conformitate cu greutatea persoanei. Se dau doua doze la interval de 2 saptamani (in cazul in care nu s-au anuntat efecte adverse in aceasta perioada). Nu se administreaza mai mult decat doza din prospect. http://www.i-medic.ro/boli/oxiuroza

| mona a răspuns:

Sunt oxiuri si daca nu te tratezi nu scapi de ei[gasesti la farmacie pastile pentru asa ceva]

| Deniisze a răspuns:

Oxiuri...

| EvangelineDS explică (pentru Deniisze):

Ce-s aia?

| Deniisze a răspuns (pentru EvangelineDS):

Uite aici gasesti mai multe informatii!
http://medicul.net/boli/oxiuri/
sper ca te-am ajutat! Bafta!

| Legiuitoarea a răspuns (pentru EvangelineDS):

Bună.
Ai paraziți intestinali, trebuie obligatoriu să faci coproparazitologicul pentru instituirea unui tratamant specific. Nu consuma lapte și derivați!
Mergi la medicul de familie.
Te speli pe mâini înainte de masă, schimbi lenjeria de corp zilnic, igienă locală.
Sănătate.
Pa, pa.

| valentingb a răspuns:

Dah...viermi intestinali.limbrici... probabil limbrici.
Poti merge la doctorul de familie si ori iti da direct ce pastile sa cumperi ori te trimite sa faci un examen coprologic( o proba de rahat).
Dupa aia tot pastile iei.
Sau mai sunt si niste siropuri pentru copii.
pa
mergi neaparat la medic, nu sta asa, sunt transmisibili

Am uitat de oxiuri.Sunt mici.Limbrici am avut eu, is mari vreo 20 cm.
Tenia cica nu mai e in Romania, dar mai sunt cazuri rare

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu te speria, este ceva normal pentru.un copil.Se intampla la majoritatea copiilor.Eu m-am tratat cu petrol si zahar o lingurita dimineata pe stomacul gol.pup.paaa

| Snowball a răspuns:

Du-te la doctor. *.*