| imStorm3r a întrebat:

Buna, imi mangaiam pisica si am observat ca are la burtica un fel de umflatura mica si tare... Nu stiu ce este si imi este frica. o voi duce luni la veterinar sa aflu ce ii dar as vrea sa imi spuneti ce credeti voi ca este pana atunci. Bunica mea zice ca avea de mai demult dar nu am observat eu cica

Răspuns Câştigător
| biwltyad a răspuns:

Hm, mai bine mergeti la vet sa vedeti ce este. Poate e o hernie ce nu s-a retras sau poate e ceva mai grav, nu e de riscat. Dar daca nu o doare sau nu pare bolnava ceva foarte rau nu cred ca e.

7 răspunsuri:
| xByte a răspuns:

Cel mai probabil este amprenta ombilicala (buricul). Si cainele meu are amprenta ombilicala tot in zona stomacului, inspre organele genitale.

| biwltyad a răspuns:

Ce varsta are? Probabil este hernie ombilicala. Multi pui au, se retrage cand creste de obicei, dar daca nu o face sau observi ca se mareste trebuie probabil operata. Daca apesi, se retrage inauntru? Pare sa o doara?

| biwltyad a răspuns (pentru biwltyad):

Cand e cazul de operatie daca nu sunt complicatii precum infectii e ceva foarte simplu dupa care pisica se reface imediat.

| biwltyad a răspuns:

Si de asemenea conteaza si marimea. Daca nu trece de marimea unei unghii, din nou, daca este hernie nu este de ingrijorat dar o vizita la vet te scapa de orice banuieli ca ar fi mai grav.

| imStorm3r explică (pentru biwltyad):

Am vorbit acum cu bunica mea si zice ca are asa de anul trecut si eu nu am observat. A mai mentionat ca de obicei e mica umflatura si cand e in calduri se face mai mare. Ca marine este cam cat o jumatate de deget mic. Nu o doare sau ceva cand o ating acolo.

| imStorm3r explică (pentru imStorm3r):

Si a observat mama mea acum ca are 2. Sunt una langa alta.

| imStorm3r explică (pentru biwltyad):

Mda avand in vedere ca nu o doare si pare sa le aiba de ceva vreme nu cred ca e ceva grav. Totusi o sa astept sa ii treaca caldurile inainte de a o duce la veterinar sa vad daca se vor mai retrage cum a spus bunica.

| biwltyad a răspuns (pentru imStorm3r):

Hm, mai bine mergeti la vet sa vedeti ce este. Poate e o hernie ce nu s-a retras sau poate e ceva mai grav, nu e de riscat. Dar daca nu o doare sau nu pare bolnava ceva foarte rau nu cred ca e.