Întrebare recomandată | IonCucu a întrebat:

Am o pisica, si am in casa niste viermisori mici albi de la ea, doamne ce dezgustator ce o fi, pot avea ceva de la ei?

6 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Poti avea foarte multe.
Se numesc zoonoze, adica boli care se iau de la animale. Una din ele este si giardia.
Trebuie neaparat si urgent sa deparazitezi intern pisica.Acele bobite de orez sunt oua de tenie. Iar viermisorii, poti sa-ti dai si tu seama ca nu sunt buni.
Cumpara de la farmacia veterinara o pastila de deparazitant intern si da-i 1/2 acum si cealalta jumatate peste 7-10 zile. Nu o mai lua in brate si nici nu o mai lasa pe pat sau, Doamne fereste, pe masa.
Acum, este un focar de infectare pentru toti membrii familiei care o atinge.

| IonCucu explică (pentru Elianna):

De cand eu am pisica de atunci si ma scarpina capul pana la moment, in fiecare zi ma scaprina foarte tare capul, are vreo legatura cu asta si ce pot face?

| Elianna a răspuns (pentru IonCucu):

Doar daca pisica are raie sau alta boala de piele.Cel mai bine este sa mergi cu ea la veterinar, ii face deparazitare interna si eventual externa, daca are purici si vede si daca are ceva boli de piele care se iau la om.
http://www.animalutul.ro/......zele/1764/
http://www.animalutze.com/articole/zoonoze-pisica.php
Dar cu viermisorii aceia...este foarte rau si periculos pentru oameni. Pisicile se deparaziteaza intern la 3 luni, maxim! Chiar daca nu iese afara din casa! Ca noi aducem pe talpa incaltamintei oua de la parazitii de la alte pisici maidaneze.

| 4ndr33y a răspuns:

Nu te supara, dar sincer eu nu as mai dormii linistit in casa aia, fa-i culcus pe balcon pana rezolvi problema, este extrem de periculos pentru sanatatea ta!

| Cat a răspuns:

Ar trebui sa ajungi cat mai curand cu pisica la veterinar. Acesta este in masura sa stabileasca daca pisica are vreo boala de piele si sa o caute de capuse si purici.
Pentru deparazitarea interna a pisicii iti va prescrie pastile, dar in majoritatea cazurilor este indicat ca si membrii familiei sa urmeze un tratament.
In ceea ce priveste faptul ca te mananca pielea capului, ar putea fi vorba si de o alergie, desi ar trebui sa fie insotita si de alte simptome. Medicul tau de familie te poate ajuta sa rezolvi aceasta problema, dar ar putea fi vorba inclusiv de o iritatie de la schimbarea samponului.

| IonCucu explică:

Si cum scap de ei va rog ajutati-ma