| Decebalul a întrebat:

Am o problema grava! In acvariul meu am avut multe pesti care se impacau bine intre ei si erau si foarte scumpi, asadar, ca sa le ofer conditii bune si pe timpul iernii, le-am luat un incalzitor, care cica ii de 4 stele. Am dat o gramada de bani pe el,sperind ca o sa fie bun, dar cand l-am pus in acvariu mi-a electrocutat toti pesti in afara de zebre. Acum mi-am recuperat banii de pe incalzitor,si o sa iau alti pesti dar in acvariu, apa este (cum sa-i zic) fumurie, incețoșata. Credeti ca pot sa pun alti pesti in ea, in afara de zebre?
P.S. -in acvariu am schimbat apa in urma cu 2 saptamini
- iar incalzitorul nu era chinezarie.

8 răspunsuri:
| sonya a răspuns:

Buna,

Nu stiu ce pasi ai urmat tu in legatura cu incalzitorul de ai patit acest lucru.

Ce poti face: schimbi apa din acvariu, il speli si iti cumperi un nou incalzitor. Nu pune pestii in apa aia murdara. Acum pentru ca ai patit asta poti schimba toata apa din acvariu, insa apoi se schimba doar trei sferturi din ea.

Atunci cand il pui in apa, mai intai il fixezi de acvariu si apoi il bagi in priza.

Asa trebuie sa faci deoarece daca mai intai il bagi in priza si apoi in apa este posibil sa patesti din nou acelasi lucru.

Nu fierbe apa pentru ca nu este indicat sa faci acest lucru. Ori cumperi solutie de la peet shop pentru clor, ori folosesti apa de la robinet care a fost tinuta la decantat inainte.

Cum decantezi apa? O pui in bidoane si o lasi fara capac cel putin 48 de ore.

Daca mai ai intrebari, mi le poti adresa. Detin 3 acvarii acasa.

Pa, pa.

| Decebalul explică (pentru sonya):

Dar daca nu decantez apa si o pun direct, dupa care pun solutia pentru clor are ceva?
Eu schimb apa din 4 in 4 luni fiindca bazinu e foarte mare si nu pot sa mai schimb apa iar.
Dupa ca am scos pestii morti in acvariu, au mai ramas doar un beta si trei zebre. Acum am mai adus 5 masculi de guppy, iar beta ii mananca, desi inainte se impaca foarte ine cu ei.Ce crezi ca pot face cu beta, ca am dat 30 de lei pe el si nu vreau sa il omor.
Apropo, incalzitorul l-am pus mai intai in acvariu apoi in priza.

| Decebalul explică (pentru sonya):

Uita-sem sa iti spun ca dupa ce am schimbat apa la pesti am inceput sa fac un tratament cu o solutie,, Omnipur,,. Crezi ca apa s-ar fi putut incetosa de le acest produs, caci in prima zi apa sa ingalbenit putin de la solutie, care e galbena.

| sonya a răspuns (pentru Decebalul):

Buna,

Ai schimbat toata apa? Daca nu, ar fi bine sa o schimbi acum. Ca apoi o vei schimba mai rar nu conteaza. M-am documentat si am vazut ca Omnipur este pentru bolile la pesti nu pentru apa. Sunt bolnavi pestii de folosesti aceasta solutie?

Este ok daca folosesti o solutie pentru clorul din apa, in cazul in care nu vrei sa o lasi la decantat. Asta era o varianta necostisitoare, insa daca ai solutie este ok.

Despre beta, daca nu ma insel, el rezista si fara oxigenarea apei. Asa ca il poti pune intr-un bol separat sau iei pesti cat de cat de aceeasi marime pentru a nu se manca intre ei. Daca beta este masul, cumpara femele guppy mai multe si mai putin masuli.

Cat despre incalzitor, fugi si cumpara unul nou. Mai intai il pui in apa si apoi in priza. Este necesar ca el sa fie complet sub apa, pozitionat undeva la mijlocul acvariului.

Succes!

http://www.aqua-pets.ro/product_info.php?products_id=947

| Instinkt a răspuns:

Bravo esti Hitler pentru pestirolling on the floor desii era mai usor cu gazarearolling on the floor
Acum serios daca ai schimbat apa nu are niciun peste cum sa se electrocuteze ..Curentul electric nu ramane-n aer

| xxxxxxxxdfsfsdfsdf a răspuns:

Daca apa e tot fumurie...incearca sa speli acvariul. Dar, daca ai schimbat apa, nu cred ca se vor electrocuta din nouhappy
Imi pare rau pentru ce ti s-a intamplat

| Λl๓a a răspuns:

Buna. Daca tii neaparat sa ai si beta pe langa guppy, cand bagi beta (dupa guppy), baga-l intr-o punga cu apa inchisa, astfel se pot acomoda pestii si iti poti da seama cum reactioneaza beta fara a exista riscul sa iti omoare pestii. Sper ca ti-am fost de ajutor happy

| Marik75 a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa schimbi apa si sa speli si peretii acvariului inainte sa iti iei alti pesti. Foloseste apa fiarta si racita in care pui foarte putin albastru de metil(il gasesti la farmacie si nu este scump). Pe viitor, cand schimbi apa, incearca sa faci treptat acest lucru, adica sa nu schimbi toata apa o data. Tatal meu a crescut pesti si mai imi aduc aminte cate ceva. Tine cont, cand cumperi pesti, ca speciile sa se inteleaga intre ele si sa aiba nevoie de aproximativ aceleasi conditii de viata. Succes!