| anonim_4396 a întrebat:

Am luat un incalzitor de acvariu de la un om din piață care vinde pesti,. acvarii si chestii d-astea. Incalzitorul nu merge si am vorbit cu omul care mi l-a vândut si a zis ca mi-l schimba, dar eu m-am convins ca nu sunt bune si vreau doar banii înapoi, dar a zis ca nu il intereseaza daca eu ma răzgândesc si nu il mai vreau. E dreptul meu si obligatia lui sa primesc banii înapoi? Eu așa stiu.

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Dacă e firmă și ai factură etc. atunci ai dreptate dacă e doar un tip din piață, e discutabil

| Tarzhan a răspuns (pentru sierra1):

E doar un tip din piață, dar tot comerciant se numește.

| sierra1 a răspuns (pentru Tarzhan):

Nu e comerciant - e doar un tip din piață. La o adică e cuvântul tău împotriva cuvântului lui (adică tu zici că ți l-a dat defect, el zice că tu l-ai defectat)

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

De ce ai ales să-l cumperi tocmai din piață?! Fiindcă a fost puțin mai ieftin? În general, acolo se găsesc chinezării. Ceva de calitate găseai doar în magazinele de specialitate. Păcat că n-ai deschis ochii!
Produsul conținea un certificat de garanție? Ți l-a dat? Dar bonul fiscal l-ai primit? Dacă nu ți l-a dat, știai că ai obligația să îl soliciți? Dacă ești refuzat, vorbește cu poliția pieței (de obicei, au biroul în incinta pieței). Ei se ocupă cu controlul pieței și au sarcina să monitorizeze desfășurarea activităţilor comerciale.
Pentru început, du-te să-ți înlocuiască produsul, vezi cum funcționează, deși s-ar putea ca și acesta să se defecteze în scurt timp. Dacă situația se repetă, atunci poți solicita hotărât să-ți restituie banii.
Dacă refuză, poți să-i faci o reclamație scrisă la OPC, unde explici succint situația, fără să aduci injurii comerciantului. Iar dacă nu emite bonuri fiscale, îi poți reclama și la ANAF.