| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema grava. motanul meu tot sare geamul si fuge de acasa. acusi vine caldura si nu ii pot obliga pe toti din casa sa tina geamurile inchise ca sa nu iasa el afara. vara trecuta era mai mic si nu pleca prea departe, dar acum abia l-am ma gasit. m-am gandit sa il duc sa il castrez dar ce rezolv?! daca dau banii degeaba si el tot o sa plece? il iubesc mult prea mult ca sa il las pur si simplu sa plece. intrebarea e: cum sa fac sa nu mai sara geamul? (rupe plasele) cateva idei va rog?!?

Răspuns Câştigător
| 2ochicaprui a răspuns:

Pai daca il castrezi, fii sigura ca o sa stea acasa. Are escapadele astea tocmai pentru ca "ii plac fetele" si "are cu ce"laughing glumesc. Asa face si al meu si a ajuns ca vai de el, batut, muscat, zgariatstraight face Ai grija de mitzigashbatting eyelashes Du-te cu el la un medic veterinar si. gata.o sa ai parte de un matz cuminte si poate uneori monoton, dar o sa fie mai in sigurantahee hee Sa il iubesti mult>big grin

8 răspunsuri:
| carpediem a răspuns:

Trebuie sa stie ca are unde sa se intoarca. Lasa-l sa plece si sa stie ca are mancarea asigurata si se va intoarce. Nu-i rau nici cu castratul, ii va diminua cheful de plecare.

| wimpyannya a răspuns:

Solutia- CASTREAZA-L am gasit si eu un motan pe strada acum 2 ani si l-am pastrat cu toate ca am si un caine, se impaca foarte bine, dar Joe, motanul meu, tot iesea afara si venea muscat cu labele umflate etc, de cand l-am castrat acum jumatate de an, iese afara decat in fata scarii si se joaca cu prietenul lui laughing alt motan de care am grija, in rest nu iese decat cand vrea sa isi faca nevoile. Suna prostesc dar asa e, desi are tavita la baie el cere afara.

| Vögeln a răspuns:

Am si eu un motantongue si il cheama Ciuficbatting eyelashes
Nu ai de ce sa te sperii daca pleca de acasa in perioasa asta:primavara-varawinking
De ce?
Pt ca primavara e perioada lor de imperchere! Si ei pleaca sa'si gaseasca perecheatongue
El poate sa plece si o luna! sa nu te ingrijorezi! Pt ca pisicile vin mereu inapoi!
Uite un exemplu:
Eu anul trecut m-am mutat de la bloc la casa.
Ciufic a stat 2 ani inchis in casa fara sa aiba tangentze cu alte pisici/motani!
Si chiar dupa 1 saptamana dupa ce m-am mutat la casa Ciufic a plecat 2 zilehappy... incat am vrut sa'mi iau un catellaughing!
Si chiar acum cuific e plecatlaughing
Vine doar sa manancelaughing
Ieri nu a dat pe acasa de locbatting eyelashes. nu stiu unde pleaca si ce manancathinking
Ideea e ca nu ai de ce sa te sperii!
Deloc! Chiar mi'ai amintit sa'l chem pe Ciuficlaughing... da' nu cred ca vine... e ocupatlaughing)!
Sper ca te'am ajutat si m-am straduit sa te ajutbatting eyelashes
fundita?batting eyelashes, avand in vedere faptul ca si eu am trecut prin asta si am cum sa te sfatuiesc.tongue

| Șosețică a răspuns:

Normal si normal daca are mai mult de 4-5 luni ar trebui sa vina singur acasa...
Hmm... ai putea (stiu ca e ciudat) sa ii cumperi lesa de pisici si min 3 saptamani sa mai mergi cu el pe strada ca sa se invete sa se intoarca singur acasa...
Daca nu vrei sa ii cumperi lesa ai putea sa ii iei un cosulet dragut, dar tot lesa spun eu ca e mai buna...

MULT NOROC CU MOTANELUL TAU!

| crisbella a răspuns:

Stai u cu el pe afara, si dp aceea il poti inchide in dormitor la tine

| KeepCalm a răspuns:

Poti pune gratii la geam happy. Sper ca ti-am fost de ajutor.

| dannys a răspuns:

Si eu am un Tommy si pleaca cu zilele de acasa dar se intoarce de fiecare data.Nu-ti face grijii ca se intoarce la mancare si este perioada lor sa se imperecheze de aia este pleaca vagabond.Si eu mergeam sa-l caut prin cartier dar cand am vazut ca vine acasa m-am linistit.Stai linistita ca se intoarce el acasa.

| DevilProject a răspuns:

Buna.Daca poti inchidel undeva pentru o periaoada.In legatura cu castrarea s-ar putea sa functioneze pentru ca este perioada lor de imperechere. Daca poti seara cand dormi inchidel undeva(in baie) si lasa-i lumina aprinsa.Asa am facut si eu cu catelul meu si a mers.Pentru ca dupa un timp i se va duce setea aia de imperechere. Sper ca ti-am fost de ajutor.
Funda?