| MihailDobrea53 a întrebat:

Salut TPU. In seara asta m-au invadat o gramada de molii sau fluturi de noapte, tin geamul deschis non stop pentru ca e vara si e foarte cald, prima oara am crezut ca este de la geamul deschis si l am inchis, dar degeaba, am omorat in jur de 7-8 si dupa 2-3 ore ma trezesc din nou cu 3 fluturi din aia care au aparut de nicaieri, geamurile sunt inchise in toate camerele si tot apar de undeva. Cum pot scapa de ele si de unde credeti ca apar?

5 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

O plasa de insecte nu ai si tu?

| Violleta2022 a răspuns:

Moliile si fluturii sunt de la hainele din sifonier, dulap sau cufar... ceva de lana a fost mancat (haine, paturi, covoare). Numai asa putea apare de nicaieri la tine in casa... deschide dulapurile si cauta lucrul mancat de molii, ca-i singur in casa ta.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Ok, tii geamul deschis si nu ai plasa la geam? Au intrat mai multe odata si dupa aia mai iesea cate una-doua de pe unde s-au ascuns, ca nu e musai sa stea la vedere insectele dupa ce au intrat.

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Trebuie sa afli ce sunt. Daca sunt fluturi de noapte, sigur sunt ascunsi si ies seara iar daca sunt molii, vin din casa si trebuie sa faci curat caci e posibil sa stea si prin zonele unde ai mancare, nu doar haine. Mai poti sa folosesti si solutii de genul spray-urilor si mai exista niste cartonase cu lipici pe care se lipesc singure cand zboara.

| IarsiIar a răspuns:

Au intrat mai multi odata si au intrat la lumina.
De ce nu pui plasa la geam? Sau macar perdeaua sa fie trasa peste geam.