| anonim_4396 a întrebat:

Salut,

am o pisicuta are 7 luni, a fost sterilizata luna trecuta, pana acum de curand o lasam si afara ziua in curte, seara dormea in casa, stie sa isi faca nevoile la litiera... de 2 saptamani am decis sa nu o mai lasam afara pentru a o obisnui in casa (urmeaza sa ne mutam la bloc).

Problema este ca ea incearca in continuu sa iasa afara, miauna, sare pe draperii, rupe plasele la geam, etc...

Ati mai avut careva problema aceasta? Daca da, cum ati rezolvat si in cat timp?

Multumesc!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Are 7 luni, daca ai invatat-o si afara e normal sa vrea sa se joace si acolo. E ca un copil.

Eu zic sa o lasi afara si cand o sa va mutati la bloc o sa fie ceva nou pentru ea si o sa fie un pic speriata de schimbare, pisicilor nu le place schimbarea. Atunci poti sa o faci sa-i fie frica de usa, sa stea cineva cu ea pe hol si cealalta persoana sa inceapa sa bata foarte tare in usa si dupa sa plece. ( Sa nu vada ca a fost cineva cunoscut, faceti asta cand urmeaza sa plecati undeva. ) Sau cand urmeaza sa intre cineva in casa sa zdranganiti cheile puternic, mai ales daca aveti mai multe chei sa se faca zgomot. Eventual sa i le zdranganiti si cand doarme ca sa-i fie frica de zgomot si sa fuga.

Stiu ca suna a metode de tortura ce am zis eu aici dar asa eviti sa doreasca sa iasa afara. Pe al meu asa l-am invatat, am avut si o pisica inainte si toata ziua iesea afara. Succes. happy

| MyName83 a răspuns (pentru anonim_4396):

Multumesc, sa o las afara nu mai este o optiune, in curte mai sunt inca 2 pisici adulte, una din ele e mama pisicutei, problema e ca de cand a crescut ambele pisici mature o bat rau pe asta mica, sunt mai multi factori pentru care am luat decizia sa nu o mai lasam afara...

Mutarea la bloc nu o sa fie o schimbare majora pentru ea, deoarece si acolo are deja litiera si jucariile ei, e familiarizata cu locul...

| anonim_4396 explică (pentru MyName83):

Atunci aplica metoda cu cheile acum. happy

3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Zic s-o lasi in continuare in curte atata timp cat locuiesti la casa. Pentru pisica, mutarea la bloc este tot o schimbare care, destul de probabil, nu va determina comportamentul "de revolta" la interdictie(va fi preocupata sa "exploreze" noul mediu! ).