| anonim_4396 a întrebat:

Am o varsta potrivita...Si tare as vrea sa scriu o carte. Ideii?worried Ce ar trebui sa fac? Cum sa fac? Ajutorbig grin

7 răspunsuri:
| just for me a răspuns:

E foarte dificil. mai intai de toate ai nevoie de fff multa imaginatie si de fffff mult talent si inspiratie. scrie un caiet gros si cand crezi ca esti gata, incearca sa comunici cu cineva, cauti pe internet de ex, si ii spui idea ta, si poate va puteti intalni. ii prezinti ideea ta, daca ii place, poate ti-o publika, de ex, poate gasesty pe cineva care nu stiu... publka carti din astea pentru adolescenti sau copii, dar dintr-o carte nu vei ajunge un autor f celebru.eu cand eram mica am scris vreo 3 caiete, cu ideile mele, cu minte pe care o aveam atunci.am denumit-o tongueovesti si cele mai frumoase amintiri. am scris acolo toata amintirile pe care le aveam pana atunci, tot ce tineam minte din copilarie si mi se parea frumos (cand am scris asta imi aduc aminte ca aveam vreo 10 ani) am scris sute de povestioare, am scris una imi aduc aminte ca se chema "voste din viitor" si era cu un print care venea din trecut sa salveze viitorul de poluare si etc...in orice caz, am fost la un pas de publikarea catorva idei, pe cand aveam vreo 11 ani, dar erau idei de copii, si singurii care r fi putut citi asa ceva ar fi fost tot niste copii.in orice caz, stiam sa scriu corect, mereu am avut imaginatie si multe idei, la scoala am castigat premii, aplauzele clasei si felicitarile dragei mele profesoare de lb romana.pe la 12 ani si ceva am facut o compunere care i-a facut sa planga pe doi colegi. deci eram un autor cunoscut in sc la mine big grin, u am ajuns departe pentru ca eram prea mica sa publik o carte. tata vorbise cu cineva, si a vrut sa imi publike intr-o revista "idei de prichindei" mi se pare ca se chema, dar am renuntat, ne trebuiau prea multi bani.in orice caz, daca ai talent si bani, poti s ajunge si mai departe. eu am un var care a facut o poezioara cand avea vreo 9 anisori, si i-a fost publikata in acea revista. oricum eu iti urez succes, e un vis minunat. dc sa nu incerci? macar asa, sa fie pentru tine, sa iti pui ideiile pe hartie.

| Andreea98 a răspuns:

Poti incepe sa scrii pe un caiet cand crezi ca este de ajuns sau ca nu mai este nimic de adaugat poti sa il scrii pe internet, prieteni tai te-ar ajuta si ar spune si celorlalti si tot asa...Noroc!

| CookieTsang a răspuns:

Si eu m-am gandit sa scriu o carte.mai precis un roman.pana acum am scris doar vreo 12 poezii si am facut o mica carte si am trimis la concursuri...acum am mai crescut si vreau sa scriu un roman gen : jurnal sau mrg ceva de genul dar inca nu am trecut prin ceva foarte cool care o pot scrie...cand eram mica mi-a placut mult ''La Medeleni'' si vroiam sa fac ceva asemanator dar de unde draq atata imaginatzie pentru 3 volume? O. o

| clofu a răspuns:

hee heenu mai scrie nici o carte ca te lasa statul fara bani...hee hee) Tu vrei sa scrii o carte dar nu sti ce, cum, cand, unde ...mai bin lasa pe altcineva.

| prafdestelutze a răspuns:

Citeste
Romanul adolescentului miop
si el are aceeasi dorinta ca tine!

| Briosaaa a răspuns:

E foarte frumos acest vis.Nu e asa greu.

Pentru inceput trebuie sa hotarasti cine sa fie personajul. Daca vrei poti scrie cartea despre tine daca ai o viata interesanta si palpitanta.

Trebuie sa alegi si locul actiunii, poate fi intr-o scoala sau intr-o lume imaginata de tine. Tu stii!

Dar sa iti dau un sfat: Ca sa faci oamenii sa iti citeasca cartea, trebuie sa scrii ceva care sa i tina in suspans.Sa faca ca oamenii sa dea pagina cu pagina.

Noroclove struck
Suertelove struck

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

1. Cam care e varsta potrivita pentru a scrie o carte?
2. Nu vei scrie nicio carte, stai calm/calma, si-ti dau si cateva motive, asa, ca la copiii mici: un scriitor nu intreaba niciodata ce si cum sa scrie, totul e prezent undeva, in interiorul lui; un scriitor nu scrie cu doi "i" pluralul cuvantului "idee"; un scriitor e, de regula, oribil de atent la detalii, deci nu posteaza intrebari despre carti la categoria "Lighioane"; un scriitor nu-si face poze in oglinda (mi-am permis un "wild guess", cum ar spune portughezii) si, nu in ultimul rand, are IQ supraunitar.