| ramonafesteu31 a întrebat:

Am primit un caine nu e de rasă dar e mic si nu vrea sa vina la mine, il tin afara. Cred ca ii e frica de mine si nu stiu de ce.

Răspuns Câştigător
| MihaelaDart a răspuns:

Se va obișnui cu tine daca tu mergi la el, nu el la tine. Fiind într-o locuință nouă trebuie sa se obișnuiască cu noua casa, să miroasă, să marcheze, stai cu el mai mult să prindă încrederea în tine și să vadă că tu ești noul lui stăpân. Într-o săptămână vei vedea schimbări.

| Octavian81 a răspuns (pentru MihaelaDart):

Si, pe langa asta, sa ii dea ea de mancare. E singura modalitate prin care castigi increderea unbui caine, dandu-i de mancare. Un os, cate o bucata mica de carne, orice.

| MihaelaDart a răspuns (pentru Octavian81):

Asta am și spus când se duce la câine cuprinde tot, nu trebuia să ii dau totul murâ-n gură, are cap să gândească și singur!winking

| Octavian81 a răspuns (pentru MihaelaDart):

Un aspect pe care eu nu il stiam despre caini, si l-am aflat anul trecut. Cand te il mangai, te joci, ar fi bine sa stai jos, la inaltimea lui, nu de sus sa intanzi mana. Daca intinzi mana de sus, el o percepe ca un tip de agresiune, ii va fi frica. Daca stai joi si il chemi, te va considera un egal, si nu te va mai ataca, nu-i va fi frica.

| MihaelaDart a răspuns (pentru Octavian81):

Un câine nu ataca omul doar dacă știi să-l educi de la bun început. Dețin 2 câini, unul dintre ei îi am de 8 ani și nu am respectat aceste "reguli" nici nu s-a simțit amenințat cât nici de atac/frică nu a fost, la al doilea la fel pe care l-am crescut de pui. Așa cum este omul la suflet, așa va fi și comportamentul câinelui!

5 răspunsuri:
| CleanHeart a răspuns:

Trebuie sa-l dragalesti happy
Joaca-te cu el si sa vezi ce apropiat devine, un catelus are nevoie de multa iubire si o s-o ofere dublu, ce dublu, infinit inapoi!