| DianaElena99 a întrebat:

So...as vrea sa`mi cumpar un caine... da nu stiu ce rasa, ma ajutati?

Răspuns Câştigător
| JustInCase_1628 a răspuns:

Alegerea unui catel depinde de mai multi factori, care tin in special de modul nostru de viata si de cat timp si resurse suntem pregatiti sa-i alocam zilnic.

Astfel, conteaza foarte mult daca adoptam un caine de talie mica sau de talie mare, un caine de paza si aparare sau unul de agrement, un caine cu par lung sau unul cu par scurt...
Si am putea continua lista la nesfarsit.

"Cainele seamana cu stapanul" nu este o zicala lipsita de sens; prietenul nostru se adapteaza personalitatii noastre, se umanizeaza. De la inceput este bine sa alegem o rasa al carei temperament se apropie de al nostru. O persoana agitata si activa are nevoie de un catel energic; o persoana calma are nevoie de un catel linistit.

Pune pe hartie rasele care iti plac, cauta pe net caracteristicile fiecareia si alege-o pe cea potrivita pentru tine.

7 răspunsuri:
| MeGustaaaaa a răspuns:

Uite aici un site cu toate rasele de caini. Pune sageata de la mouse pe fiecare imagine pentru a vedea cum se numeste fiecare rasa de catei. Apoi, daca iti place cum arata dai click si iti arata o descriere si mai multe caracteristici.

http://www.infocaini.ro/rase-de-caini/poze/ Funda?

| a1doru a răspuns:

Ia-ti unu de rasa ''maidanez''.nu te costa nimic si, in plus, intretinerea lui nu e scumpa.rolling on the floor

| MrBeanTeddyBear a răspuns:

Pai depinde
de apartament : bishon sau york shire toy
de casa : labrador, bulldog, st bernard, colli sunt forte draguti

| RoboBaby a răspuns:

Daca vrei de paza si sa poti sa-l dresezi i-ati un ciobanesc german
daca vrei sa fie de companie, adica mai jucaus si sa vrei sa-l dresezi usor i-ati un labrador sau golden retriever.
daca vrei rasa mica, de apartament i-ati un yorkshire toy sau un bichon.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca ti s-ar potrivi un si-tzu sau bison

| LëxRóck a răspuns:

Eu am bishon si e fata si e draguta o cheama Lisa
tie ti s-ar potrivi
si uite un sfat de orice caine ti-ai lua
da-i vitamine catelului -orice vitamine-vitamine care iei tu si cainele se va face foarte foarte sanatos si nu vei avea niciodata probleme
nu mint -eu asa am facut cu catelusa mea si e foarte sanatoasa-ea a si crescut putin mai mult(de la vitamine cred-pentru ca stau cu cei 2 frati ai ei in bloc si ei sunt mici)
pa pa

| LëxRóck a răspuns:

Oooo si daca vrei bishon e bine bishon frise -sunt cei mai frumusei