| Butsilee a întrebat:

Am si eu o problema sigh Eu locuiesc la casa, curte...si am un caine (corcitura) straight face am fost plecata de acasa si tata nu i-a dat sa manance nu s-a ocupat de el nici apa nici mancare straight face Este intr=o stare jalnica, numai piele si os(nu arata asa inainte sa plec) si o sa moara mai ales dupa aceasta iarna GROAZNICA:-ss I don't want to see In casa nu pot sa-l bagstraight face Va implor ziceti-mi ce sa fac ca sa se mai ingrase, ce vitamine, medicamente imi recomandati, si nici vioi nu mai e ...de abia se mai misca crying ce sa fac? indiferenta lor(a parintilor) o sa-l coste moartea pe acest caine sad si mi-e foarte mila de el sad

18 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Mergi la un magazin unde se vand produse alimentare pentru caini, consultate cu vanzatoarea in aceasta privinta, explica-i in ce situatie este catelul tau. Aceasta iti va da tot ce iti trebuie, te sfatuesc sa-i faci un culcus si sa-l feresti sa stea in frig.

| i_love_you_and_i_am_cool a răspuns:

Si eu iubesck animalele foarte mult mai ales catelusii.imi este foarte mila de ei si imi este mila si de catelusul tau.probabil este foarte deschidratat si infometat.ai putea sa-i cumperi, de la un pet schop bun, un "pat" acoperit, pe care sa il bagi in cotet, daca il ti afara.am vazut la mine in oras, la cel mai bun pet schop, si nici nu costa mult, in jur de 90 ron.era un "patut" calduros, cu acpoeris, si era si incapator, si calduros, cum am mai zis, era ca si captusit si acoperit, si poate astfel nu-i va mai fi firg. daca nu gasesti ii poti confectiona chiar tu unul asemanator, si poate il va feri de frigul iernii, daca il bagi in cotet, totuis va fi destul de acoperit. i-ai mancare moale, daca ii dai crochete, renunta o peridoada la ele, da-i numai carne cu sos (tot de la pet shop, ca banuiesc ca nu poti sta in fiecare zi sa-i faci tu). nu-i mai da apa de la ghiuveta, cum ne face rau noua, le face rau si animaleleor bolnave. i-ai apa plata(crede-ma, nu ai ce pierde, ca si eu ii mai dau motanului meu apa plata, si uneori chiar ii place). intreaba la pet shop(dar nu inainte de a intreba veterinarul), care sunt cele mai bune vitamine pentru cateii, si pune-i in mancare, in apa, nu stiu ...intreaba cum sa i le administrezi.acum ca e vacanta, stai si tu cu el, mangail, periel,(am citit undeva ca multe animale de casa, se insanatosesc mai repede daca sunt foarte sprijinite de stapan, acesta facandule sa se simta iubite si importante, animalele au si ele sentimente)nu-l obilga sa manance (depinde acum si de dimensiunea sa, un caine foarte mic manaca in jur de 120-150 de grame de mancare pe zi, unul mic 200-300-400-550 de grame pe zi, unul de marime medie 7--=850 de grame, unul mare 900-1150 de grame si unul urias 1. 3-1. 6 kg, 1. 8-2 kg de hrana pe zi)aca nu are pofta de mancare inceraca sa-i dai portii mici(chiar foarte mici) si mai des. sper din tot sufletul sa se faca bine. orice viata merita o a doua sansa! sa imi spui si mie daca s-a facut bine dupa ce imi urmezi sfaturile

.Mr.Mike.
| .Mr.Mike. a răspuns:

Eu zic sa iti gasesti ceva de lucru ca intr-o zi e posibil sa te lase si pe tine fara mancare...sadCe oameni...
Du-l la veterinar pentru ca probabil este foarte deshidratat, sa ii bage niste perfuzii si te vor invata ei ce sa-i dai si cum sa il ingrijesti.
In privinta parintilor tai.nu am cuvinte...in alte tari ar fi facut puscarie pentru asa ceva.Doar ca la noi...nu e asa, animalele nu au dreptul la viata.

| DianaLostInDreams a răspuns:

Ce oameni.Deci chiar nu pot sa cred ca exista astfel de persoane.Cainii si restul animalelor sunt si ei niste suflete de care trebuie sa avem grija, mai ales daca ii avem in/la casa noastra. Ti'as recomanda sa il duci la un veterinar, iar daca tatal tau nu este de acord, vorbeste cu o ruda de a ta cu care te intelegi bine despre problema asta. Sper ca se va rezolva problema asta.Mult succes!

| Butsilee explică:

Are un an si daaaa e legat in lantsadsadsadsad

| ☆ Danny☆ a răspuns:

Eu zic sa te duci cu el la veterinar. Dac totusi e scump sa consulti un veterinar cu toate ca trebuie, iai niste vitamine pet-phos. A incercat si tata cu de astea sunt destul de bune.Cauta si pe internet.Nu este nici foarte scumpa.Cam 20 lei.
Sper sa se faca bine!

| SweetCandy a răspuns:

Off...amenajeaza-i un loc in care sa stea o cutiuta ceva. undeva intr-o magazie (daca zici ca stai la curte) da-i sa manance ciorbita caduta!

| cryss_1828 a răspuns:

In primul rand trebuie dus la veterinar, in al2lea rand asigura-te ca are un loc ferit de vant, ploi, ninsoare ( o cusca ceva ) si sper ca nu il tineti in lant.Ca mancare iti recomand CaniN Royal ( Junior sau pentru adult depinde de varsta lui) SI ca vitamine poti intreba la cabinetul veterinar sau la un pet shop. Ce varsta are catelul?

| cryss_1828 a răspuns:

Fai o cusca din ceva (daca nu are ) si daca are lant macar fa in asa fel incat sa fie unul destul de lung incat sa poata si el saracu sa se miste.Hraneste-l bine, i-ai niste boabe bune macar pana sa isi revina, niste vitamine ceva de la pet shop ( dar oricum recomandabil e sa il duci la veterinar ).

| AndreeaSiAndra a răspuns:

Du te cu el la veterinar intreaba-l ce are. Dai ciorba carne multa fai un culcus.Am si eu un caine dar stau la bloc. Dai cat de mult posibil de mancare.

SUCCES SI SANATATE CAINELUI

| Elena321 a răspuns:

Off! ce oameni rai! Ar trebui sa vb cu parintii tai mai ales cu tata sa tte ajute sa faci o casuta mica. Ai lemne, nu?
In casuta poti sa ii pui o perna, apa, mancare etc.
Tot ce-i trebuie

ce sa fc ca sa iti convingi parintii

Du-te la ei si spune-le:
- Ca iti place acel caine
- Ca vrei sa-l ajuti

Si discuta cu mama ta despre comportarea amandurora. Poate o sa se indrepte lucrurile!
iti trimit mesaj privat cu id-ul meu. Te pup!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Grasimi ca sa reziste la frig si sange animal, de la pui de la porc de la orice, isi va reveni, carne, proteine, un ou la cateva zile branza de vaci.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da-i sa manance un pui din curte, unde este? nu stiu, a fugit. Fa-i un adapost, cateva scanduri si o zdreanta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar fi recomandat sa-l duci urgent la veterinar, si acolo ii poate da medicamentele necesare.

by YuMi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gaseste o familie adoptiva pentru el, pe timpul acestei ierni, care sa-l ingrijeasca si sa nu moara, doamne fereste! I don't want to see
Chiar m-ai induiosat... crying

| unu a răspuns:

Vai, ce oameni sensibili mai sunteti (astia care ati raspuns). Daca ar fi un seaman de-al vostru nu v-ati indigna atata.

Fa-i si tu o cusca buna. Ca sa suporte mai bine frigul (daca ar fi sanatos n-ar avea probleme) ai putea sa-i bagi in cusca o sticla cu apa calda, dar nu uita sa o schimbi dupa 1-2 ore. Da-i sa manace, dar s-ar putea sa nu poata sa mai manance asa de bine daca a stat atata flamand. Mergi si pe la un veterinar, sau pe la magazinele astea pet shop, sa vezi ce-ti recomada ei.

| wiNNzor a răspuns:

Fai o cutie si pune-i un prosop ceva o carpa sa stea pe ea la caldura si lasa-i mancare acolo mereu si apa sa poate sa i-a in greutate!

| deepL a răspuns:

Pune-l intr-o magazie, ceva... si da-i acolo sa manance si sa bea apa