| Tudorache_Mihai_1996_Fe29 a întrebat:

De ceva vreme m-am hotarat sa imi cumpar un caine. Stau la curte si parintii nu ar fi de acord nici in ruptul capului sa il tinem in casa, prin urmare va sta in curte. Ce rasa imi recomandati? Vreau ceva de talie mare, care sa suporte frigul iarna si caldura vara.

2 răspunsuri:
| Talmacel_Alexia_1999 a răspuns:

Ar merge un ciobănesc german. Ofera protectie dar asta nu înseamnă ca e rau. Poti sa te joci cu el si sa il tii liber.Dar trebuie sa aibă o cusca cu ceva moale înăuntru.El mănâncă resturi, mâncarea care o mănâncă si oamenii si mâncare cumpărat pentru caini.Este de talie mare si va rezista la frig cat timp are o cusca si va rezista si la caldura cu conditia sa ii mai faci o baie mai răcoroasă sau sa stea la umbra. Eventual, poti sa ii muti cusca sub un copac sau undeva unde este umbra.Pe an ar trebui sa ii faci de vreo 2-3 ori baie. O data primavara si de vreo doua ori vara când este mai cald. happy
Sunt ascultători si ai putea sa il dresezi.Ca sa il dresezi ai putea sa iti cumperi o carte cu dresaj, CD-uri sau sa te mai uiti la videoclipuri de pe youtube.Cauta Gabriel Cocu.Este un dresor cunoscut in lume si unul destul de bun big grin
Ai putea sa adopti unul dintr-un adăpost, asociatie sau de pe drum.Incearca sa cauti unul pe care sa il salvezi, nu sa il cumperi.

Sper ca te-am ajutat!

Funda?winking

Aceasta rasa cred ca ar fi destul de buna. Sper sa iti iei un câine! Bafta!

| Bibble a răspuns:

Eu ti-as recomanda un Beagle. Este un caine iubitor si nu lasa mult par, problema este totusi ca este un caine de vanatoare, dar daca tu vrei sa-l tii in curte asta nu va fi o problema, ci un avantaj, iti ofera si protectie.