| innutz a întrebat:

Am si eu un acvariu de 10 l am decoruri am si incalzitor si de acel care face aer la pesti am avut 12 13 pesti dar mi-au murit acum mai am 4 pesti stici din ce cauza au murit?

9 răspunsuri:
| carpediem a răspuns:

Clorul este o substabta toxica. In mod normal cand schimbi apa trebuie fiarta si racita. Nu se pun solutii zilnic.

| Roxin_Alex_1989 a răspuns:

Nu pune solutii zilnic doar cand schimbi apa.pestii puteau murii de la prea mult clor, de la o supradoza de solutii sau de la stres.apa sa o schimbi la 1 saptamana si intai pui solutia anti clor in apa noua(care vrei sa o pui in acvariu in locul celei vechi)apoi astepti 6 minute si apoi o pui in acvariu

| innutz explică (pentru Roxin_Alex_1989):

Asta faceam dinainte

| lucian_2018 a răspuns:

Cel mai important: schimba apa mai des, iar dupa primul peste mort trebuie sa schmbi neaparat apa din acvariu pentru a nu exista riscul sa iti moara toti pestii pe care ii mai ai.
Ai grija sa le dai mancare adecvata si periodic.
Si ce solutii le-ai pus? In ce cantitate?

| innutz explică (pentru lucian_2018):

Schimb apa la doua saptamani le dau sa manance TetraPro Colour si le dau numai seara le dau cu solutiile nu stiu deoarece mami le pune solutiile dar sa schimb apa cand moare un peste nu faceam

| lucian_2018 a răspuns (pentru innutz):

Nu folosi mult clor si foloseste doar atunci cand le schimbi apa si foarte putin. Poti face si cum a zis carpediem, dar sa nu uiti sa schimbi apa atunci cand iti moare 1 peste

| Lowraaa a răspuns:

De obicei in acvarii se pune si putin clor. Pesti ar fi putut sa moara din cauza ca era prea mult clor sau prea putin. Poate apa nu era schimbata frecvent. Mai exista si mancare de proasta calitate care poate sa faca rau pestilor. O seara buna!

| innutz explică (pentru Lowraaa):

Le puneam si nij solutii

| innutz explică (pentru Lowraaa):

Am pus si niste solutii in apa