| emiiliau a întrebat:

Am si eu un caine cu diaree. I-am dat orez fiert, ceai de menta (dar nu prea il bea), l-am dus si la medicul veterinar care mi-a dat si niste medicamente si tot nu ii trece.
Are diaree de aproape 1 luna, iar medicul veterinar nu a vrut sa ii faca vaccinul, a zis sa il lasam pana ii trece diareea. Ce sa fac?

9 răspunsuri:
| Ancutsa a răspuns:

Buna!
te cred, am si eu un bichon. a avut aceeasi problema. presupun ca din cauza oaselor. nu-i ma da niciodata!
La al meu i-a trecut ca i-am facut vaccin. Ai putea sa mergi la un alt doctor, sau sa mai mergi odata la el si sa-i spui ca il vrei neaparat. Poate sa moara daca nu il tratezi la timp, mie asa mi-a zis doctorul veterinar.
A mai avut inca odata si l-am tratat singura cu orez si morcov fiert.Ai incercat sa-i dai doar galbenusul fiert de la ou? sau. un pic de cascaval sau o lingurita de branza?
Nu ii da stomacul peste cap! incearca sa ii dai regulat mancarea lui si 10% orez, a doua zi jumatate din mancarea lui si 30%. tot asa pana ce ii pui doar orez!
Ai grija de el! te rog sa ma anunti cand ii trece printr-un mesaj, eventual daca mai ai nevoie de un sfat, poate te ajut :*.

| Ancutsa a răspuns:

Hei, un caine niciodata nu se satura de mancarea lui, poti sa ii dai o viata, aceeasi.
Poti sa-i dai cascaval ( nu foarte mult ) si galbenus de ou ( fiert ) sigur il va ajuta!

| jolidon a răspuns:

Pai ultimele studii au descoperit ca in timpul diareei nu trebuie sa mancam orez fiert si paine prajita. trebuie sa mancam mancare mai mult solida dar cu multi nutrimenti si cred ca asta e valabil sin cazul cainilor. da-i hrana uscata buna care sa ii placa si ceai de menta rece. al meu a avut diaree si a baut ceaiul si i-a trecut destul de rece.

sunt de parere ca trebuie gasita cauza diareei pentru a inlatura efectul. poate fi infectioasa sau din cauza mancarii. al meu mancase ciorbica si asta era motivul.

cred ca la catelul tau e mai degraba din cauza unui microb. de aia mancarea pentru diaree nu il ajuta. sper sa fie binesad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Fă-i analize! Cauzele diareei sunt diverse şi numai cunoscând cauza poate fi combătută corect. Recoltează cu un beţişor puţin kk, într-o cutiuţă de plastic curată, şi du la un laborator chiar şi uman. Cu rezultatul du-te la veterinar, dacă poţi la altul nu la ăsta care a zis "să-l lăsăm"...Nu trebuia să-l lase, trebuia să te trimită el la analize. Sănătate!
Te invit pe http://lecturirecenzate.ro/

| acerr a răspuns:

Buna,
cainele meu face un tratament de 2 saptamaini, si azi a vomitat msi in sera asta diaree cu sange! Eu cred ca medicamentul este tare si a iritat stomacul, face un tratament pentru bronsita cu The-dur, medicamentele sunt de la veterinar din Barcelona

| RoxanaA_8239 a răspuns:

La oameni ceaiul de menta http://www.frunza-verde.ro/ceai-de-menta e foarte bun pentru indigestii, dieree si dureri stomacale. posibil sa fie valabil si la caini

| emiiliau explică:

Eu nu ii dau oase, dar cand ies cu el afara gaseste pe jos si nu le lasa ma maraie, o data ma si muscat crying pentru ca i-am luat oasele.
Nu i-am dat galbenus de ou, lingurita de braza sa cascaval pentru ca nu am stiut. CE FEL DE BRANZA?
Si eu i-am dat o data ciorba.
Am mai fost la un alt medic veterinar si mi-a dat niste pastilute care au fost bune si a inceput sa isi revina dar dupa ce nu i le-am mai dat iar are diaree.

| emiiliau explică:

Ce fel de branza?big grin

| emiiliau explică:

Acum nici nu prea vrea sa mai manance.crying cred ca sa sataruat de orez, nici mancarea speciala nu prea o mananca