| Andreidjsjc a întrebat:

Am și eu un câine pui, nu cred că are mai mult de o luna....cand îl strig nu da niciun semn,adică nu se uita la mine, este prea mic sau are ceva?

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Obligatoriu trebuie să îl duci la veterinar să îi facă analize, să îi facă carnet de sănătate.
Acolo îi va testa toate simțurile.

Răspuns Apreciat de Editori
| lorena66 a răspuns:

Nu e vorba de nimic legat de simturi. Cand il chemi, asigura-te ca ai mancare la tine.
Eventual, cand te vede cu mancare, striga-l pe nume, pentru ca el sa se obisnuiasca.
Numele lui nu face parte dintr-un reflex neconditionat (reflexele cu care ne nastem) si trebuie dobandit pe parcurs, devenind un reflex conditionat (unde se realizeaza conexiuni temporale inscoarta cerebrala, intre centri diferiti). Asta e explicatia logică a reactiei la nume. Nu te astepta ca el sa stie ca-l cheama grivei sau cum i-ai pus tu numele.
sper că te-am ajutat! Apropo, catelul n-are nevoie de veterinar sa-si invete numele, doar daca are probleme medicale. Asta nu tine de simturi!

| Andreidjsjc explică (pentru lorena66):

Mulțumesc mulllt!

| lorena66 a răspuns (pentru Andreidjsjc):

Cu plăcere!

2 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

La veterinar l-ai dus?