| xoxobalonasedesapunxoxo a întrebat:

Am si eu un pui de husky su giobanesc german corcitura dar este foarte dragalasa m-ati putea ajuta adica sa imi dati spatur in legatura cu modul ei de crestere, este incapatanata,
cum sa o fac sa ma asculte, dresarea etc

Răspuns Câştigător
| Fantoma_1807 a răspuns:

Cu rabdare, foarte multa rabdare si iubire, cainele este un animal foarte inteligent si percepe toate sentimentele noastre, fii ferm in tot ceea ce ii ceri si cu timpul te va respecta ca un sef de haita. cind greseste cearta/l cind reuseste recompenseaza.l, lauda./l dar niciodata nu da in el. Rabdarea si fermitatea sunt cheia succesului, acum crezi ca este incapatinat, este un joc de a vedea care este seful, daca nu cedezi vei cistiga.

3 răspunsuri:
| ChristinneK a răspuns:

Cainii husky sunt de obicei incapatanati,deci iti trebuie rabdare pentru ca te va calca pe nervi,am un caine husky si stiu cum se procedeaza, ai grija sa nu doarma cu tine in pat altfel ea va fi sefa mai ales ca e femela, am patit-o pe propria piele, iar daca acum cineva mi-ar spune ca vrea sa isi cumpere caine husky si mai ales femela as spune ca mai bine nu dar asta nu inseamna ca nu imi iubesc cainele prin tot ce am trecut cu ea e preferata mea, poate vei avea momente de slabiciune cand vei vedea ca invata mai greu e un caine salbatic nu te astepta la prea mult de la ea, totul va invata in timp. Deci fi atenta cu ea te va enerva la culme si nu urla la ea daca nu greseste, fii calma cu ea si autoritara sa vada ca tu esti seful. Daca ar fi sa iti spun totul despre dresaj ar fi mult dar iti recomand o carte "Ghidul cresterii puiului de caine" scrisa de Diana Delmar o poti comanda dupa net, te va invata tot ce trebuie sa stii :*

| xoxobalonasedesapunxoxo explică (pentru ChristinneK):

Da asa e ma enerveazaa dhoammmne dar eu nu am rabdare si o pleznesc dar dupa aia imi pare rau ssi ase e foarte incapatanata

| ChristinneK a răspuns (pentru xoxobalonasedesapunxoxo):

Faci rau lovind-o de exemplu eu imi tin catelusa intr-o casa care nu e terminata la mine acasa dar o scot mereu afara, cand era mica o protejam asa tare ca atunci cand vedeam ca se indeparteaza de mine imi pierdeam increderea in ea si imediat ce o ademeneam sa vina la mine o bagam in casa apoi dupa un timp nici nu ma asculta cand o chemam si trebuia sa pun pe altcineva sa o cheme sa o prinda.Si asta e problema daca vede ca te comporti asa cu ea iti va fi mult mai greu asa ca incearca sa te abtii cand esti cu ea, nu rezolvi nimic daca o lovesti nu isi va da seama unde a gresit fiind confuza va reactiona complet negativ.