| GabrielSMG a întrebat:

Am un Amstaff de 3 luni in apartament care roade si totusi il cert foarte mult si are jucarii multe.Ce pot face cu el? Daca ii cumpar o cusca de apartament o sa-l tina?

Răspuns Câştigător
| b33a a răspuns:

Buna,primul meu sfat e ca Amstafii sunt foarte independenti si nu o sa rezolvi nimic cu cearta. Trebuie sa iei ziarul facut sul si sa il bati la fund si sa ii spui "Ce ai facut aici" sau "ce faci" dar pe un ton ferm. nu schimba cuvintele pe care le spui, repetale pe aceleasi mereu. Cateii nu inteleg limbajul uman deci nu intelege cuvintele pe care i le pui, insa daca repeti aceleasi fraze o sa le memoreze incet incet si o sa stie ca nu e ok ce face. Dar cand ii zici "ce faci ma?! /ce ai facut aici" sa ii dai cu ziarul al fund dar nu foarte tare sau poti da cu ziaul in podea sa se sperie de zgomot. Dupa ce faci asta il pedepsesti, cumpara-ti o cusca tip tarc si inchidel in ea sa nu poata iesii. Tine-l acolo dimp de 10 minute-20 pentru lucrui rele. Chiar daca acesta plange sa nu iti fie mila pentru ca o sa iti prinda slabiciunea si o sa te ia de fraiera. El va intelege ca e pedepsit. Dupa ce o sa ii dai dumul(dupa 10-20 de minute) nu o sa mai faca asa. Repeta asta ori de cate ori roade lucruri si o sa se calmeze. Recomand sa mergi la macelarie si sa ii cumperi oase de vita(din acelea mari) o sa le roada cu pofta si nu va mai vrea alte lucruri, poti incerca si cu bete din parc ceva mai gorase insa o sa faca ceva mizerie deci ar fi ok sa nu roada batul pe covor. Bafta multa.

3 răspunsuri:
| b33a a răspuns:

Am uitat sa iti spun ca catelusul tau e pui si acum trebuie sa fi ferma in ceea ce faci. De asemenea trebuie sa te joci mult cu el sa isi consume energia pentru ca cateii rod si de plictiseala.

| DenimM a răspuns:

Sa nu faci prostia sa-i dai oase, mai ales de porc, el va roade pana fave bucati ca sa poata manca ca ii da gust si se poate ineca, am astaff de 5 luni si am patit-o cu un oas blocat pe gatul lui, oase pe la varsta de 8-9 luni sa incepti sa-i dai.

| Amyns a răspuns:

Buna!
Cusca de apartament? Cred ca glumesti! Partea proasta apare in momentul in care, din varii motive, unii isi achizitioneaza sau adopta animale, nestiind insa ce presupune sau ce implica acest lucru. Din responsabilitate cel putin ar fi trebuit sa te informezi macar inainte.
E firesc sa roada. Are nevoie sa-si focalizeze atentia si energia in diverse activitati, sau credeai ca da bine de decor?
Trebuie scos de cel putin trei ori afara si asta nu doar cat sa-ti rezolve nevoile fiziologice. Trebuie sa alerge foarte mult.
Daca nu poti fi responsabil pentru un amstaff, ar fi cazul sa te reorientezi spre o alta rasa. Nu-i complica viata inutil.
Pace! happy