| bichn a întrebat:

Am un bichon havanez pe nume Biju. Cum pot sa-l invat sa-si faca nevoile afara? Help! De la un timp face aproare numai in casa si 20% nu face pe pled!

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Scoate-l mai des afara sa se obisnuiasca, daca este mic.In casa, sterge locul in care a facut cu o carpa sau burete putin imbibata cu otet.Nu va mai face in acel loc.Mult noroc.

| DeyuPtk a răspuns:

Cumpara-i niste absorbante pentru catei (ca un cearceaf foarte absorbant) dupa ce face o data pe el lasa-l asa nu-l schimba pentru ca isi va simti mirosul si posibil sa faca in acelasi loc. Trebuie scos f des afara.cel putin 4-5 ori pe zi cat e mic sa nu aiba timp sa-i vina sa faca in casa. Poti pune absorbantul pe balcon sau in baie..asa daca face pe jos nu va fi o problema prea mare.Cu timpul se va invata pentru ca dupa ce creste invata sa se abtina, cat e mic nu poate sa se tina si d'aia se scapa prin casa + ca nu stie care e treaba cu scosu afara inca tongue Iti trebuie rabdare si un program de scos afara destul de fix! Daca esti langa el cand face in casa poti sa iei un ziar facut sul si bati cu el in podea(nu in el) si iti alegi un cuvant pe care sa-l stie de frica...gen "NU" sau "nu e voie"... fara sa schimbi cuvantul asa se va invata ca nu e bine ce face! Bafta si sa-ti traiasca happy