| Diida a întrebat:

Am un bichon maltese de 2 luni si nu stiu cum sa il fac sa nu ma mai muste.Ma poate ajuta cineva?

5 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Cainele raspunde mai mult la afectiune --- daca-l pedepsesti folosind metode dure ( bataia) normal ca te va musca! Dresajul trebuie sa fie bland, consecvent caci este un caine inteligent dar sensibil. Numai bine!

| Nicky06 a răspuns:

Nu este adevarat caci nu va asculta ci va crede ca te joci daca ii explici prin vorbe... Trebuie sa ii dai o palma, dar nu tare, asa usurel si va invata sa nu muste.Cainele fiind copil vrea sa se joace dar trebuie sa il inveti ca exista si alte moduri de a te juca dar tine minte nu-i da tare ci usurel pe spate iar daca nu te asculta mai dai odata un pic mai tare si poate ca-l va durea dar si pe tine te doare daca te musca nu?
Crede-ma, si eu am avut un caine la fel si nu doar specialistii pot sa dreseze caini eu il am pe al meu de mic dar acum stie sa dea laba daca-mi miroase mana si i-o' arat; si mai merge si dupa minge, marog... ii arunc mingea, fuge dupa ea, vine inapoi dar nu vrea sa- mi-o dea...

| CrazyPittica a răspuns:

Apropie-te de el! Mangaie-l si isi va da seama ca nu vrei sa ii faci rau.

| ingerasmotat a răspuns:

Discuta cu el ca si cum ai discuta cu un adult in toata firea, trateaza-l de la egal la egal sa nu se simta jignit (nu cumva esti rasista si il tratezi diferit deoarece este caine? ia-l la masa cu tine, tine-l in pat, ia-i s lui haine ca doar nu e salbatic...) :p