| mariutza98 a întrebat:

Am o catelusa Bichon maltese de 6 luni si as vrea sa stiu la ce varsta o pot imperechea.

6 răspunsuri:
| sufletzel a răspuns:

Eu iti raspund dupa ce am intrebat-o pe prietena mea care e medic veterinar. Nu, varsta minima nu este de un an jumate, varsta minima pentru imperechere este de 2 ani la orice catea. Asta daca iti doresti tot ce e mai bun pentru ea si catei. Daca nu, poti s-o imperechezi si inainte de 2 ani, dar sa nu te miri daca puii nu vor trai, sau nu poate sa-i fete sau moare in timp ce se chinuie sa-i fete. Evident, asta nu se intampla absolut la toate catelele, dar majoritatea au probleme daca fac pui inainte de 2 ani.
Si ink ceva, e posibil sa nici nu aiba instinct matern daca e prea mica. E posibil ca dupa ce ii ''livreaza'' sa uite de ei si sa se poarte ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat. Si cand va veni vremea sa o imperechezi, sa alegi un mascul mai mic ca ea, ca sa nu fie puii prea mari si sa-i fete usor. Prietena asta a mea a avut un caz cu o catea yorkshire care s-a imperecheat cu un mascul mai mare ca ea, desi din aceeasi rasa, si nu a putut sa fete catelul, pentru ca ala mic era pe jumatatea maica-si. Deci ai mare grija cand si cu cine se imperecheaza, sa nu ai surprize neplacute!

| PhotoIsMyLife a răspuns:

Varsta minima este un an si jumatate la orice catel. Te sfatuiesc pe la doi ani cand e pregatita, dar trebuie sa-i cauti si un partener potrivit, doar nu face cu oricine. Ea trebuie sa se inteleaga cu catelul.

| katala a răspuns:

Daca te grabesti poti sa o imperechezi dupa un an, daca nu e nici o graba, recomandat este dupa ce implineste cel putin un an si jumatate; in nici un caz mai devreme de un an.

| Locaa a răspuns:

La la un an si jumatate cand mai creste unpic dar ea e pregatita inca de la un an

Răspuns utilizator avertizat
| shtephie a răspuns:

Ce imi doresc si eu un bichon maltese :X Sa'ti traiaska!